Bakırlıoğlu: Vatandaş Bireysel İflasın Eşiğinde

0
191

TÜİK, BDDK ve Bankalar Birliği Risk Merkezinin bireysel kredi ve kredi kartı borçlarına ilişkin açıkladığı verileri değerlendiren CHP manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Bu rakamlara göre vatandaş bireysel iflasın eşiğinde” ifadelerini kullandı.

“Vatandaş Bireysel İflasın Eşiğinde”

TÜİK, BDDK ve Bankalar Birliği Risk Merkezinin bireysel kredi ve kredi kartı borçlarına ilişkin açıkladığı verileri değerlendiren CHP manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Bu rakamlara göre vatandaşın bireysel iflasın eşiğinde olduğunu söyledi.

İnsanlar yoksullaştıkça kredi kartına yüklendiğine dikkat çeken CHP’li Bakırlıoğlu ay sonunu getirmeyen işçi memur ve emeklinin mecburen kredi kartı harcamaları ile ay sonunu getirmeye çalıştığını ve maalesef kredi kartı borcunu kapatamadığı için borç miktarının sürekli arttığını belirtti.

“Hemen Seçim, Derhal Seçim”

Bakırlıoğu sözlerine şu şekilde devam etti.

TÜİK’in Haftalık Bankacılık Sektörü Verilerine göre, özellikle bireysel kredi kartı borçları aşırı şekilde artmış görünüyor. 

Geçen yıl Mayıs ayında 148 milyar lira olan toplam kredi kartı borçları 2022 Mayısında 248 milyar liraya çıkmış. 

Kredi kartı borçlarındaki artış oranı % 67
Açıklanan resmi rakamlara göre; Tüketici Kredileri ve bireysel Kredi Kartları borcu 838 milyar liradan, 1 trilyon 102 milyar liraya yükselmiş. Bir yıldaki artış oranı yüzde 31

Yüksek enflasyon yüzünden her gün iğneden ipliğe gelen zamlar, vatandaşların  borçlarının artmasına neden oluyor.
Gelirleri ve tasarrufları enflasyon karşısında eriyen vatandaşlar, gelirlerinin yetmediği zorunlu harcama ve borç ödemelerini yapabilmek için hızla borçlanıyorlar. Vatandaşın borçları sadece Ramazan Bayramını izleyen hafta 22 milyar lira birden arttı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinin verilerine göre; bu yılın ilk üç aylık döneminde 340 bin 94 kişi bireysel kredi, 272 bin 582 vatandaş da kredi kartı borcunu ödeyemediği için bankalar tarafından icra takibine alındı.

Bireysel kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı geçen yılın ilk üç ayında 125 bin kişi iken, bu sayı 2022’nin ilk üç ayında 340 bine çıkmış. Artış oranı yüzde 172

Yine kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 2021 yılının ilk üç ayında 113 bin kişi iken, bu sayı 2022 yılının ilk üç ayında 272 bine çıkmış. Artış oranı 140

Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı Ocak-Mart 2022 döneminde 513 bin kişi oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 204 bin kişiydi. Artış oranı yüzde 151

Bu tablo bize vatandaşın nasıl bir borç batağında olduğunu açıkça gösteriyor. Vatandaş borcu borçla kapatmaya çalışarak daha fazla borçlanıyor ve borç kartopu gibi büyümeye devam ediyor. Enflasyon, hayat pahalılığı devam ettiği sürece bu borçlar katlanarak artacağına vurgu yapan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, vatandaşın adeta bireysel iflasın eşiğine gelmiş durumda olduğunu, bu iktidar kaldığı sürece vatandaşın refaha çıkması mümkün değil, bu nedenle hemen seçim, derhal seçim diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: Metronom

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here