BAKAN MUŞ’TAN ZAM İTİRAFI

0
174

Elektrik ve doğalgaza yapılan son zamlara ilişkin soruları yanıtlayan Muş, söz konusu zamların ‘bütçenin imkanları daha fazla el vermediği’ için yapıldığını söyledi. Muş, “Siyasi partiler neden vardır, seçimi kazanmak için vardır. Dolayısıyla seçime 9 ay kalan bir yerde hiçbir hükumet ‘ya ben elektriğe bir zam yapayım, doğalgazın fiyatlarını bir artırayım’ demez” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlara ilişkin konuştu, zamların ‘bütçenin imkanları daha fazla el vermediğinden için’ yapıldığını söyledi. Muş, “Bu artışlar artık bütçenin imkanlarını daha fazla el vermediğinden dolayı zaruretten dolayı yansıtmak zorunda kaldı” ifadelerini kullandı.

Bakan Muş, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’ne katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, enerjideki artışların sanayiciye ilave bir maliyet anlamına geldiğine dikkati çeken Muş, söz konusu zamların ‘bütçe imkanlarının daha fazla el vermemesi nedeniyle’ yapıldığını itiraf etti.

‘HİÇBİR HÜKÜMET SEÇİME 9 AY KALA FİYATLARI ARTIRAYIM DEMEZ’

Muş, şöyle konuştu: “Siyasi partiler neden vardır, seçimi kazanmak için vardır. Dolayısıyla seçime 9 ay kalan bir yerde hiçbir hükumet ‘ya ben elektriğe bir zam yapayım, doğalgazın fiyatlarını bir artırayım’ demez” şeklinde konuştu.

Bunun önemli bir kısmını bütçeden finanse ettiklerini söyleyen Muş, şöyle devam etti:

“Hem konutların kullandığı doğal gaz, sanayide konutlara göre daha düşük. Halen orada bir sübvansiyon söz konusu ve bu artışlar artık bütçenin imkanlarını daha fazla el vermediğinden dolayı zaruretten dolayı yansıtmak zorunda kaldı. Türkiye’nin ortalama enerji ithalatı 2019’dan geriye dönük 10 yıla bakın 2020’de pandemi çok sağlıklı olmaz ortalama 35-40 milyar dolardır. Geçen sene 51 milyar dolar, bu sene 100 milyar doların üzerine çıkıyor. Dolayısıyla bizim geleneksel ortalama fiyatımızın 3 katı enerji faturasıyla karşı karşıyayız. Bunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. Elektrik fiyatlarına baktığınızda döviz olarak da baktığınız zaman hala bizde kullanılan enerjinin fiyatı AB ile mukayese ettiğiniz zaman çok altında. İhracat yapıyorken kullandığımız enerji maliyeti hala oradakilerin altında ama kendi içimizdeki artış, ister istemez sanayicilerimizi zorlayacak ama bunu da şu şekilde değerlendirmek gerekiyor. Bütçeden bütün imkanlar kullanılıyor, sübvansiyon maksimum seviyede yapılıyor. Bunun dışındaki yansıtılmak zorunda kalıyor. Bir de bu bütçe nereden oluşuyor onu da söyleyeyim. Bizim bir enerji kaynağımız yok, onu bütçeye kaynak oluşturmuyoruz. Dolayısıyla toplanan vergilerden oluşuyor bu bütçe.”

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMLARI

BOTAŞ, konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatında yüzde 20,4, küçük ve orta ölçekli işletmelerde kullanılan doğalgaz fiyatında yüzde 47,6, sanayide kullanılan doğalgaz fiyatında yüzde 50,8 ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgaz fiyatında yüzde 49,5 oranında artış yapıldığını açıkladı. EPDK ise elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için yüzde 20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için yüzde 30, sanayi abone grubu için yüzde 50 oranında artışa gitti.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz