BAKAN KURUM’DAN ŞAKA GİBİ ‘ÇÖZÜM’: BORÇ ALSINLAR

0
193

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konut hakkı kazanacak asgari ücretlileri ‘dişlerini sıkmaya’ davet etti: “Biraz eşinden dostundan borç alarak, biraz ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilirler.”

CNN Türk Tarafsız Bölge programına katılan Kurum, Sosyal Konut Projesi‘ne ilişkin soruları yanıtladı.

AA’da yer alan habere göre “Kuradan konut hakkı kazananlardan kirada olanlar aynı anda iki ödeme yapacak. TOKİ’deki evine geçince ödeme başlasa nasıl olur?” sorusunu yanıtlayan Kurum, şunları kaydetti:

“680 bin liraya 2280 lira taksitten bahsediyoruz. Aylık hane halkı gelirine baktığımızda aslında yüzde 30’u konut ve kira giderlerine gider. Bu çerçevede biz konutların sözleşmelerini bitmeye yakın 1, 1,5 yıl kala yapıyoruz. Orada bir yıllık süreçte ikisini beraber ödemek durumunda kalacaklar. Burada da hayal ettiği bir projeye ulaşacak. Ev sahibi olacak. O belki bir yıl sıkıntı çekecek, ilave iş yapacak, belki mesainin dışında çalışmak zoruna kalacak, belki eşi de çalışacak. Asgari ücretli bir vatandaşımızdan bahsediyorum. Tabii ki 5500 lira alıyor. Hem ev kirası ödüyor, hem buraya taksit ödeyecek hem de evini geçindirecek. 5500 lirayla bunu yapabilmesi için ilave mesai ve kazanç sağlaması gerekiyor. 1 yıl siz de takdir edersiniz ki biraz dişini sıkarak, biraz eşinden dostundan borç alarak, biraz ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilirler.”

KAYNAK: Diken