Bakan Kurum’dan ‘Atatürk Havalimanı’ için açıklama

0
169

AKP’nin beşli çete için talan ettiği Atatürk Havalimanı’ndaki yıkımla ilgili Bakan Kurum’dan açıklama geldi. Kurum, buraya yapılacak millet bahçesinin İstanbul’u güzelleştireceğini öne sürdü.

Konumu ve işlevselliğiyle dünyanın sayılı havalimanları arasında yer alan Atatürk Havalimanı, millet bahçesi yapılmak üzere yıkılmaya başlandı.

Beşli çete adı verilen müteahhitlere İstanbul Havalimanı üzerinden para yağdırma amacıyla gözden çıkarılan Atatürk Havalimanı’ndaki yıkımla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum açıklama yaptı.

Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 2053 vizyonunun en iddialı hedeflerinden biri olan “Yeşil Kalkınma Devrimi” doğrultusunda durmadan, yılmadan çalışmaya, Türkiye’yi yeşillendirmeye devam edeceklerini iddia etti.

Millet bahçesinin, iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle mücadeleye güç katacağını ileri süren Kurum, bahçenin, İstanbul’un en merkezi afet toplanma alanı olacağını ifade etti.

Kurum, millet bahçesinin, 132 bin 500 ağacıyla İstanbul’un merkezinde 5 milyon 61 bin metrekarelik yeşil bir koridora dönüşeceğini, İstanbul’a nefes aldıracağını öne sürdü.

Kurum, şunları kaydetti:

“İstanbul daha da güzelleşecek. Milletimize hayırlı olsun. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yapacağımız Türkiye’nin en büyük millet bahçesi, ilk fidanlarıyla buluşmak için gün sayıyor. Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle yapacağımız fidan dikim töreni için hazırlıklarımıza heyecanla devam ediyoruz.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kapatılan Atatürk Havalimanı ile ilgili, “Heba olmasına izin vermeyeceğiz. 2023’ten sonra açacağız” demişti. İmamoğlu’nun yaptığı bu açıklamaya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Atatürk Havalimanı hikayesi kapandı gitti. Zaten oranın kuzey ve güney pistinin millet bahçesi olarak yapılması için işe başlanıyor” şeklinde yanıt vermişti.

KAYNAK: Birgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here