BAKAN KİRİŞÇİ’DEN HAYVAN BARINAKLARI AÇIKLAMASI: YER YOK, ORMANLIK ALANDAN VERECEĞİZ

0
54 views

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, hayvan barınakları hususunda yaptıkları çalışmada barınaklar için yeterli alanın olmadığını ifade etti. Kirişçi, yerel yönetimlere, hayvan barınağı kurmaları için ormanlık alanlardan yer vereceklerini, bu alanların dernek ya da gönüllülere verilemeyeceğini kaydederken, pilot uygulamayı İstanbul’da başlattıklarını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, dün akşam sarayda gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası gazetecilere açıklama yaptı. Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, hayvan barınaklarıyla ilgili İstanbul Valiliği ile birlikte çalışma başlattıklarını belirtti.

İHA’nın aktardığına göre Bakan Kirişçi, hayvan barınağı hususunda yeterli alan olmadığından, ormanlık alanlardan yerel yönetimlere yer verileceğini ifade etti.

Kirişçi’nin gazetecilere yaptığı açıklama şu şekilde;

“Hayvan barınakları konusunda yer yoksunluğu söz konusu. Bu barınakların doğal hayata yakın olması da gerekiyor. Biz, ormanlarımızdan yer vermeyi planlıyoruz. Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer vererek İstanbul’un barınak sorununu gidereceğiz. Bir derneğe ya da gönüllere veremeyiz; ama belediyelere yer verebiliriz. İstanbul’un 39 ilçesi için 30’ar dekarlık yerleri yerel yönetimlerin doğal hayvan barınağı olarak kullanmalarını sağlayacağız. Süreci valiliğimiz takip ediyor. İstanbul’da pilot uygulama olarak başlattık. Eğer karşılığı olursa ve bundan olumlu netice alabilirsek diğer iller için de benzer yol izleyeceğiz.”

AKADEMİSYEN VE UZMAN GÖRÜŞÜ ALACAĞIZ

Bakan Kirişci, ilerleyen günlerde şehirlerde sahipsiz hayvan popülasyonunun artışıyla ilgili çalıştay düzenleyeceklerini de belirterek, “Bu çalıştayda akademisyenlerin, uzmanların görüşlerini alacağız ve bir yol haritası belirleyeceğiz” diye konuştu.

KAYNAK: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here