Bakan Kasapoğlu’ndan KYK borçlarına dair açıklama

0
178

Kılıçdaroğlu’nun ‘KYK borçlarını ödemeyin’ çağrısının ardından iktidar, bugüne dek görmezden geldiği sorunla ilgili açıklamalar yapıyor. Konuya değinen Bakan Kasapoğlu, “Çalışmalarımız hazır, her şey hazır. Cumhurbaşkanımız Kabine sonrası gençlerimizle ilgili açılımları açıklayacaklar” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, KYK kredilerinde anaparanın çok üzerinde fahiş faizlerle karşılaşan öğrencilerin sorunlarını dile getirmesinin ardından iktidarın bu soruna ilişkin ardı ardına yaptığı açıklamalara bir yenisi eklendi. Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, çalışmalarının hazır olduğunu söyledi, “Hiçbir konjektüre öğrencimizi kurban etmeyiz” iddiasında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öğrencilerin KYK borçlarına yönelik “Faizleri ödemeyin” çağrısının ardından iktidar, bugüne dek sessiz kaldığı KYK borçlarında yeni bir düzenlemeye gidecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kredi ve Yurtlar Kurumu ile borçlar üzerine yaptığı çalışma tamamlandı. Çalışmanın ayrıntılarını AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 Temmuz’da kabine toplantısı sonrası açıklayacak.

Türkiye’de halihazırda 5.5 milyon borçlu var ve bu borçluların 400 bini icralık. Milyonlarca öğrencinin mağdur olduğu konuya ilişkin, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan açıklama geldi.

CNN Türk canlı yayınında soruları yanıtlayan Kasapoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı. Kasapoğlu, “Kılıçdaroğlu faiz diyor. Faiz ise faize en karşı biziz. Bu bir faiz uygulaması değildir” dedi.

Kasapoğlu açıklamasında şunları söyledi:
“Sayın Cumhurbaşkanımız dün bununla ilgili açıklama yaptılar. Genç odaklı siyasetimiz devam edecek Biz özellikle gençlerimizin fırsat eşitliği noktasında biliyorsunuz her ilde bir üniversite var. Bazı illerde daha fazla var.

Türkiye’de burs sistemini büyükşehir belediye başkanıyken gündeme getiren Sayın Cumhurbaşkanımızdı.

Öğrencilerimizin beklentisi neyse onu koyduk. Faize en karşı olan biziz. Gelinen noktada Kılıçdaroğlu diyor ki faiz… Bu faiz uygulaması değildir. Burada 351 sayılı Fiyat Endeksi ile ilgili bir uygulama. 12 ay burs ve kredi veriyoruz.

Hiçbir konjektüre öğrencimizi kurban etmeyiz. Çalışmalarımız hazır, her şey hazır. Cumhurbaşkanımız Kabine sonrası gençlerimizle ilgili açılımları açıklayacaklar.”

KAYNAK: Birgün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz