BAKAN ERSOY’DAN ‘MÜZİK KISITLAMA’ AÇIKLAMASI : NİYET OLUŞMASI ÖNEMLİ

0
181

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, koronavirüs kısıtlamaları gerekçesiyle getirilen ve kaldırılması beklenirken; 01.00’e uzatılan müzik yasağıyla ilgili konuştu. Ersoy, “Bunun yaşam tarzına müdahale gibi algılatılması bencilce ve bir o kadar sinsice” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, HaberTürk yayınında Serap Belet, Kübra Par ve Kürşad Oğuz’un sorularını yanıtladı.
Ersoy, koronavirüs kısıtlamaları gerekçesiyle getirilen ve kaldırılması beklenirken; 01.00’e uzatılan müzik yasağını savundu. Bakan Ersoy, “Ses kirliliğiyle mücadele anlamında bazı şeyleri belirtmek istiyorum. Ana sıkıntı da burada başlıyor. Ses kirliliğinden turistler otelleri terk ettiği için otellerin kapatılma kararı alındı. Ses gece 2’ye kadar 3’e kadar sınırsız şekilde devam ediyor. İnsanlar otelleri terk etmeye başlıyor. Müziği ile öne çıkan Yunanistan’ın Mikonos adasında bile saat 00.00’dan sonra müzik yayını kesiliyor.” ifadelerini kullandı.

FAZIL SAY’IN AÇIKLAMASI

Ersoy’un sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu üzerinde siyaset yapılacak bir konu değil. Ortak mutabakat ile çözüm bulunulması gereken bir konu. Pandemide hızlı bir şekilde güvenli sertifikasyon programını başlattık. Herkes uyum sağladı ve başarıyla pandemi sürecini yürüttük. En az hasarla çıktık. Bugün gastronomi zirvesi vardı. Orada arkadaşlara da söyledim. Güvenli turizm sertifikasyon programında olduğu gibi yine aynı şekilde sesi ve ses kirliliğini yönetebileceğimiz bir mutabakatta, sertifikasyonda uzlaşabilirsek aldığımız kararlarla yönetebiliriz. Önemli olan bütün herkesin mutabakatını sağlayarak, başkalarının da haklarını koruyarak. Fazıl Say çok açık bir şekilde ‘Ben konserlerimi yapmayacağım’ diyor. Pandemiden önce otelimi satacağım diyen çok kişi olmuştu. Sektörün önemli kişiler, bu işin ekonomisini yöneten kişilerle mutabakat yapılır. Bu işin teknolojisi var. Belli bir saatten sonra içeri girilmek kaydıyla bu desibel yönetilebilir.

‘NİYET OLUŞMASI ÖNEMLİ’

Saat 01.00’den sonra yapılan konserden bahsetmek binde 1’i konuşmak gibi. Arkadaşlara ‘hızlı bir şekilde hemen toplanalım’ dedim, bunu hızlı bir şekilde çözelim. Birimiz mutlu olurken birilerini mutsuz etmeyelim. Ortak mutabakat sağlayarak çözelim. Bunu da elbirliği ile çözeceğiz. Güvenlik Turizm Sertifikası mutabakatla hayata geçti. Bunu da kısa bir sürede çözeriz. Sadece niyet oluşması önemli. Bence artık niyet de oluştu. Bunu birkaç hafta içinde çözeriz.”

TURİZM AÇIKLAMASI

Turizm hedeflerinden de bahseden Ersoy açıklamaları şöyle:
“2019’u Türkiye tarihinin rekorlarını kırarak kapatmıştık. Her yıl rekorları egale ederek devam edeceğiz derken maalesef pandemi oldu. Gelirde 12 milyar dolara geriledik. Geçen sene sertifikasyon programı iyi çalıştı, turizmde yükseleceğiz demişti. Bizi hayalcilikle suçlayanlar oldu. 30 milyon turist 24,5 milyar dolar gelirle kapattık. Bu sene 40 milyon turist 35 milyar dolar gelir hedefi koyduk. Bu hedeften sonra Karadeniz’de savaş başladı biliyorsunuz.”

TİYATRO AÇIKLAMASI

“Pandemi öncesinde en çok desteği tiyatroya verdik. 56 milyona kadar çıktık. Düzenli olarak tiyatrocu arkadaşlarla toplanıyorum. Sektör temsilcinin önde gelenlerinden komisyon oluşturduk. Yönetmelik, yasa değişikliği taleplerini onların istediği şekilde gerçekleştiriyoruz. Onlara verilen katkıları artırdık, oyun desteği, turne desteği verdik. Anadolu’nun her tarafına turnelere gitmelerini sağladık. Enerji ile ilgili kısımda dolaylı enerji desteğini artırdık. Mevzuatımıza uyuyorsa 200 civarında destek alan tiyatro vardı, 500’e yaklaştı. Tiyatro belgesi alması lazım Bakanlıktan. Başvuruyorsunuz, kriterler var, onları da biz belirlemiyoruz. Kriterlerin tamamını özel tiyatrolarla birlikte oluşturduğumuz komisyonda alıyoruz. Bütün bu kararları birlikte alıyoruz. Onlarla mutabık kalarak alıyoruz. Basında sadece bir tiyatronun ismini görüyoruz. Israrla bizden belge almamakta ısrar ediyor. Kuralları ben koyarım diyor. 490 tiyatro uymuş, 491’de mi sıkıntı çıkıyor? Ben sisteme karşı çıkıyorum, aykırıyım diye bu işler yürümez. Bana çok gerçekçi gelmiyor. Niyeti siyasi geliyor.

KAYNAK: BirGün