AYM’DEN BERKİN ELVAN’IN ANNESİ GÜLSÜM ELVAN İÇİN KARAR

0
175

Anayasa Mahkemesi, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ın 2017 yılında ters kelepçeyle gözaltına alınırken kolunun kırılmasını, ‘kötü muamele’ yasağının ihlali olarak kabul etti, tazminata hükmetti.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ın başvurusunu karara bağladı. Resmi Gazete’de yer alan karara göre; 2017 yılında İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önünde ters kelepçeyle gözaltına alınan Gülsüm Elvan’a yapılan müdahale ile Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan ‘kötü muamele yasağı’ ihlal edildi.

Anayasa Mahkemesi, Elvan’ın kolunun kırık olduğunun bilinmesine rağmen saatlerce elleri arkadan kelepçeli halde bekletilmesi ve bu olay hakkında etkili bir soruşturma yürütülmemesinden dolayı kötü muamele yasağının ihlal edildiğine ilişki başvuruyu ise ‘açıkça dayanaktan yoksun olması’ iddiasıyla reddedet.

Kararda, Elvan’a 20 bin lira manevi tazminat ödenmesine de hükmedildi.

NE OLMUŞTU?

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile mesleklerinden ihraç edilen ve cezaevinde açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Kadıköy’de yapılan dayanışma eylemi polis tarafından engellenmek istenmiş, Berkin Elvan’ın annesinin de aralarında olduğu kişiler ters kelepçeyle gözaltına alınmıştı. Ters kelepçe takarken polisin kolunu kırdığı Gülsüm Elvan, suç duyurusunda bulundu.

Gülsüm Elvan ise ‘kötü muamele yasağının’ ihlal edildiğini belirterek, 2017’deki müdahaleyi Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Bugünkü Resmi Gazete’de yer alan AYM kararında, ‘haksız ve orantısız güç kullanıldığına ilişkin iddia hakkında yürütülen soruşturmanın etkisizliği nedeniyle kötü muamele yasağının usul boyutunun ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna’ yer verildi.

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz