Asgari ücrete ikinci zam iddiası

0
156

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı açıklama ile asgari ücrete ikinci zam beklentisi güçlendi. Ankara kulislerinde, iktidar kurmaylarının zam hazırlığı yaptığı konuşuluyor. Planlanan zammın 850 TL olması gündemde.

Asgari ücrete ikinci zam tartışmaları gündemdeki yerini koruyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ikinci zamma kapıyı kapatsa da AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ikinci zam beklentisi yarattı.

haberler.com’un aktardığı habere göre, Ankara kulislerinde iktidar kurmaylarının zam hazırlığı yaptığı konuşuluyor. Nisan ayında hem işçi hem de işveren tarafı ile görüşmeler yapacak olan kurmaylar, haziran ayında ikinci zammın uygulanmasını istiyor.

Yapılacak zamda ise açlık sınırı ve enflasyon rakamlarının baz alınması gündemde. Kulis bilgilerine göre 850 TL’lik bir zamla asgari ücretin 5 bin 100 TL’ye çıkarılması konuşuluyor.

 

BİLGİN VE ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

 

Bakan Bilgin, “Tartışmayı anlamlı bulmuyorum, çok önemli artış yaptık” ifadelerini kullanmıştı.

 

Dün NATO Liderler Zirvesi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan ise “Şu anda daha üçüncü aydayız. Yıl ortasına geldiğimiz zaman zaten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanım da önüme mevcut durumu getirir. Zaten Vedat Bey sendikalarla bugüne kadar samimi görüş alışverişinde bulunmuştur. Yapılacak görüşmeler neticesinde de yıl ortasında böyle bir değerlendirme gerektiğinde biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el alan elden hayırlıdır” demişti.

KAYNAK : birgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here