APPLE’DAN GÜVENLİK AÇIĞI ÇAĞRISI: SİSTEMLERİNİZİ GÜNCELLEYİN

0
134

Apple; iPhone, iPad ve Macbook’ları etkileyen ciddi bir güvenlik sorunu tespit edildiğini duyurdu. Kullanıcılarına cihazlarının işletim sistemlerini güncellemeleri çağrısı yaptı.

Apple; sistem açığı nedeniyle iPhone 6S ve sonraki tüm iPhone modellerini, 5’inci jenerasyon ve sonrasında çıkan iPadlerin, tüm iPad Pro ve iPad Air 2 modellerini ve MacOS monterey kullanan tüm Mac bilgisayarları etkileyen güvenlik sorunu tespit edildiğini duyurarak kullanıcılarına cihazlarının işletim sistemlerini güncellemeleri yönünde uyarı da bulundu.

Apple tarafından yapılan iki güvenlik duyurusunda, bilgisayar korsanlarının güvenlik açığını kullanarak cihazların kontrolünü tamamen ele geçirme tehlikesi olduğu bildirildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre; açığa yönelik olarak sistem güncellemesi yayınlayan Apple, güncellemenin tüm kullanıcılara önerildiği notunu paylaştı.

Guardian’a konuşan SocialProof Security güvenlik şirketinin CEO’su Rachel Tobac, sistem açığının hackerların bu cihazların tüm yönetici erişimini ele geçirebilecekleri ve bu şekilde cihazın sahibi gibi işlem yapabileceklerini anlamına geldiğini söyledi.

Tobac, özellikle kamuoyunun gözünün önünde bulunan aktivist, gazeteci gibi kişilerin “sofistike, devlet boyutunda casuslukların hedefinde olabileceğini belirterek”, sistem güncellemesini hızla yapması gerektiğinin altını çizdi.

Apple sistem açığından kaç kullanıcının etkilendiği bilgisini paylaşmadı.

İsrailli NSO Group gibi ticari casusluk programları geliştiren şirketlerin bu gibi sistem açıklarını kullandıkları biliniyor.

KAYNAK: Birgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here