Antik kentte 2 bin yıl sonra ilk oyun

0
197

Prusias ad Hypium Antik Kenti’ndeki Konuralp Antik Tiyatrosu, milattan önce 3. yüzyıldan sonra ilk kez bir tiyatroyla seyircilerini ağırladı.

Düzce ve çevresinin en eski yerleşim yeri olarak bilinen ve tarihi milattan önce 3. yüzyıla dayandırılan Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde bulunan Konuralp Antik Tiyatrosu, kazıların büyük bölümünün tamamlanmasının ardından ilk defa bir oyuna ev sahipliği yaptı.

Düzce Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencilerinin sahnelediği Aristofanes’in “Kuşlar” isimli oyununu, yaklaşık 2 bin kişi izledi.

Projenin başındaki Dr. Süleyman İnceefe, 2 bin yıllık tarihe uygun bir açılış yapmak istediklerini söyledi.

Coşkulu bir gece yaşadıklarını ifade eden İnceefe, “Düzce Üniversitesi, Düzce Konuralp Müze Müdürlüğü, Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi iş birliğiyle burada süren kazı çalışması vardı. Kazı çalışmalarının büyük kısmı nihayete erdi gibi. Açılışı da buranın doğal dokusuna uygun Aristofales’in komedyasıyla taçlandırmaya çalıştık” dedi. 

Dr İnceefe “Çok heyecan verici bir durum. Takriben 2 bin yıl sonra ilk defa kendi dokusuna uygun bir işlevle seyircisiyle buluştu. O da ayrıca bizi umutlandırdı ve coşkulandırdı” diye konuştu. 

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz