ANTİK DÜNYADA MİMARLIK

0
180

Timimoun, Cezayir’deki Ksar Draa

Cezayir, Timimoun’daki Ksar Draa, bir kumul okyanusunun ortasında öne çıkan antik bir harabedir. Ksar Draa, Cezayir’deki ünlü anıtlardan biridir. Timimoun çölünde yer alır ve dairesel tasarımıyla karakterize edilir ve yaklaşık 1000 yıl veya daha eskiye dayandığına inanılır. Çölde inşa edilmiş bir dizi dairesel saray arasındadır. Bu tasarımın sarayı erozyondan korumayı amaçladığı ve rüzgarın hareketine uygun olduğu söylenmektedir, sarayın tarihi ise yöre halkı tarafından bile bilinmiyor.


Leshan Dev Buda

Leshan Dev Buda, 713 ile 803 yılları arasında (Tang hanedanlığı döneminde) inşa edilmiş, 71 metre (233 ft) yüksekliğinde bir taş heykeldir. Çin’in Sichuan eyaletinin güneyinde, Leshan şehri yakınlarında Min Nehri ile Dadu Nehri’nin birleştiği noktada yer alan Kretase yaşlı kırmızı yatak kumtaşlarından oluşan bir uçurum yüzüne oyulmuştur. Taş heykel, ayaklarının altından nehirlerin aktığı Emei Dağı’na bakmaktadır. Dünyanın en büyük ve en uzun taş Buda heykelidir ve dünyanın açık ara en uzun modern öncesi heykelidir.

Leshan Dev Buda Manzara Alanı da dahil olmak üzere Emei Dağı Manzara Alanı, 1996’dan beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Abuna Yemata Guh, Etiyopya’nın Tigray Bölgesi’nde bulunan yekpare bir kilisedir.

2.580 metre (8.460 ft) yükseklikte yer alır ve ulaşmak için yürüyerek tırmanılması gerekir. 5. yüzyıla tarihlenen kubbe ve duvar resimleri ve mimarisi ile dikkat çekmektedir.

Kilise, “Etiyopya’nın herhangi bir yerindeki en büyük konsantrasyon olan 35 küsur kayaya oyulmuş kiliseden” biridir. Girişe, kayaya el ve ayak basan dik ve tehlikeli bir yokuşla ulaşılır. Ziyaretçiler, her iki tarafında yaklaşık 250 m dik bir eğim bulunan doğal bir taş köprüyü ve ardından son bir dar ahşap yaya köprüsünü geçmek zorundadır.

Galler, Ceredigion’daki Devils Köprüsü, 1100, 1753 ve 1901’den kalma, birbiri üzerine inşa edilmiş üç köprüden oluşur.

En üstteki açıklık, 1902’de 1753’te inşa edilen başka bir taş köprünün üzerine inşa edildi ve orijinali 1075-1200’e kadar uzanıyor. Orijinal köprü yıkılmadı; daha ziyade inşaat sırasında iskeleyi desteklemek için kullanıldı. Yakup’un Merdiveni olarak bilinen bir dizi merdiven vadiden ilk köprüye iner.

Djoser, Saqqara, Mısır’ın basamaklı piramidinin güney kesimindeki merdivenler

Fakhr-al-Din al-Ma’ani Kalesi olarak da bilinen 13. yüzyıl Palmyra Kalesi, Suriye

Palmyra Kalesi’nin 13. yüzyılda Memlükler tarafından tarihi Palmira kentine bakan yüksek bir tepe üzerine inşa edildiği sanılıyor ve adını zamanında Dürzi topraklarını Palmyra bölgesine kadar genişleten Dürzi emiri II. Fahr-al-Din’den alıyor. 16. yüzyıl Kale, Palmyra bölgesinin bir parçası olarak 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi oldu.

Büyük Khufu Piramidi’nin girişi

3 bin 300 yıllık Arabalı Köprü Arkadiko Köprüsü hala kullanılıyor

Arkadiko Köprüsü veya Kazarma Köprüsü, MÖ 1300 ile 1190 yılları arasında inşa edildi ve bu da onu hala var olan en eski kemerli köprülerden biri yapıyor. Tiryns’i Epidaurus’a bağlayan bir yol üzerine inşa edilmişti ve daha büyük bir askeri yol sisteminin parçasıydı.

Köprü, kireçtaşı kayalar, daha küçük taşlar ve küçük kiremit parçalarının harç olmadan sıkıca bir araya getirilmesiyle, Devasa duvarcılık kullanılarak inşa edildi. 72 fit uzunluğunda, 18 fit genişliğinde ve 13 fit yüksekliğinde uzanır.

Cezayir’in Aurès Dağları’ndaki antik Roma kenti Timgad. MS 100 civarında İmparator Trajan tarafından kurulmuştur ve kalıntıları, Roma şehir planlamasında kullanılan ızgara planının günümüze ulaşan en iyi örneklerinden birini temsil etmesi açısından dikkate değerdir.

Arg-e Bam olarak da bilinen Bam Kalesi, İran’ın Bam ilçesinde bulunan tarihi bir kale kompleksidir.

Bam’ın kökenleri, Ahameniş dönemine (MÖ 6. ila 4. yüzyıllar) kadar izlenebilir. Önemli ticaret yollarının kavşağında olan ve ipek ve pamuklu giysiler üretimi ile tanınan, 7. yüzyıldan 11. yüzyıla kadar en parlak dönemiydi.

26 Aralık 2003’te Kale, Bam ve çevresinin geri kalanının çoğuyla birlikte bir depremle neredeyse tamamen yıkıldı. Restorasyon planının ardından 2004 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Efes teras evleri, Hadrian Tapınağı’nın karşısındaki tepede yer almaktadır.

“Zengin evleri” olarak da anılan bu ev, Roma dönemindeki aile hayatı hakkında bilgi vermesi açısından önemlidir. Bunlar, yolların sağ açılarda birbirini kestiği şehrin Hippodamyan planına göre inşa edilmişlerdir.

Bülbül Dağı’nın yamacının alt ucunda üç teras üzerinde altı konut bulunmaktadır. En eski bina MÖ 1. yüzyıla kadar uzanır ve MS 7. yüzyıla kadar konut olarak kullanılmaya devam eder.

Güney Londra’da bir inşaat sahasında kazı yapan arkeologlar, en az 1.800 yaşında olduğu düşünülen Roma döneminden kalma bir mozaik zemin keşfettiler – “hayatta bir kez” buluntu, birinin “Londra’da keşfedilen en büyük süslü mozaik alanı” olduğunu söyledi. son 50 yılda.”

Meymand, İran’da çok eski bir köydür. 12.000 yıl öncesine dayanan İran Platosu’ndaki birincil insan konutu olduğuna inanılıyor. Sakinlerin çoğu, bazılarında 3.000 yıldır yerleşim olan, kayaların arasında elle kazılmış 350 evde yaşıyor.

KAYNAK: Themindcircle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here