ALTILI MASA İLK TURUN SON TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

0
189

CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DEVA, Saadet Partisi ve Demokrat Parti liderlerinden oluşan 6’lı masa ilk turun son toplantısı için buluştu.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş mutabakat metnine imza atan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin oluşturduğu ‘Altılı Masa’, ilk tur görüşmelerinin son toplantısı için Saadet Partisi ev sahipliğinde bir araya geldi.

Altılı Masa’nın iş birliğinde kurulan komisyonların çalışmalarının değerlendirileceği toplantıda dış politika ve ekonomiyle ilgili güncel gelişmelerin ele alınması bekleniyor. Ortak Cumhurbaşkanı adayı belirleme konusunu seçim takviminin açıklanması sürecine bağlayan liderlerin iktidar olmaları durumunda nasıl bir yönetim mekanizması kuracaklarını içeren geçiş sürecinin yol haritası konusunu ele alabileceği ifade ediliyor.

Her ay bir genel başkanın ev sahipliğinde yapılan turun son toplantısı olması dolayısıyla liderin ayrıca bu görüşmelerin nasıl bir takvim ve formatla devam edeceğinin de kararını vermesi bekleniyor.

SAADET GENEL MERKEZİ’NE İLK GELEN LİDER BABACAN OLDU

Saadet Partisi’nin ev sahiplindeki toplantıya ilk olarak DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan geldi. SAADET lideri Karamollaoğlu’nun kapıda karşıladığı liderlerden ikinci olarak Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, üçüncü olarak ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geldi. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de SAADET Genel Merkezi’ne gelmesinin ardından altılı masanın altıncı toplantısı başladı.

LİDERLER SON OLARAK 3 TEMMUZ’DA BİR ARAYA GELMİŞLERDİ

Altılı masanın temsilcileri ilk olarak CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde 12 Şubat’ta Çankaya Belediyesi’nin Ahlatlıbel tesislerinde bir araya gelmiş, ikinci görüşmenin adresi ise 27 Mart’ta DEVA lideri Ali Babacan liderliğinde DEVA Partisi Genel Merkezi olmuştu. Altılı masanın üçüncü toplantısı 24 Nisan’da Demokrat Parti ev sahipliğinde yapılırken, 29 Mayıs’ta ise 6 siyasi parti genel başkanı Gelecek Partisi ev sahipliğinde 4’üncü kez bir araya gelmişti. Liderlerin 5’İnci buluşmasının adresi ise İYİ Parti olmuş, Meral Akşener’in ev sahipliğinde yapılan toplantı 3 Temmuz’da gerçekleşmişti.

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz