Almanya’da Gezi Davasına Kelepçeli Protesto

0
193

Almanya’nın Berlin şehrinde Türkiyeli yazar, gazeteci ve yönetmenlerin oluşturduğu bir grup Gezi Davası’ndaki mahkûmiyet kararlarını protesto etti.

Gezi Davası’nda Osman Kavala ile birlikte Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Can Atalay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi, Tayfun Kahraman’a verilen ağır mahkûmiyet kararları bugün Almanya’nın başkenti Berlin’de protesto edildi.

Protesto, Türkiye’de giden gazeteci, yazarlar ve yönetmenler Aslı Erdoğan, Deniz Yücel, Peter Steudtner, Zehra Doğan, Can Dündar, Kaan Müjdeci gibi isimlerce düzenlendi.

Artı Gerçek’teki habere göre, bu isimlere Almanya parlamentosundan milletvekilleri ve Almanyalı siyasiler ile birlikte Sınır Tanımayan Gazeteciler ve Uluslararası Af Örgütü gibi kurumlar da destek verdi.

Protestocular Almanya Federal Meclisi önünde Almanca ve İngilizce olarak bir basın açıklaması yaptı. Burada yapılan konuşmalarda Aslı Erdoğan ‘elleri kelepçeli’ olarak söz aldı.

Eylemciler, Osman Kavala hakkındaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının uygulanmasındaki kararlılığın devam etmesi çağrısıyla Avrupa Birliği temsilciliğine yürüdü. Buradan da Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’ne yürüyen protestocular eylemin ardından dağıldı.
(HABER MERKEZİ)

KAYNAK: Gazete Duvar
Fotoğraflar: Artı Gerçekler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here