ALEYNA ÇAKIR’IN DARP GÖRÜNTÜLERİ İÇİN ÜMİTCAN UYGUN’A 4 YIL 10 AY HAPİS

0
129

Ankara’da ‘Aleyna Çakır’ olarak bilinen Sema Esen’in ölümünden önce darp ettiğine ilişkin görüntüleri sosyal medyadan yayınlayan Ümitcan Uygun’a 4 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Ümitcan Uygun’un, Aleyna Çakır’ı (Sema Esen) darp ettiği görüntüleri sosyal medyadan yayınlamasıyla ilgili açılan davada karar belli oldu. Mahkeme Uygun’a, ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçundan 2 yıl, ‘bilişim sistemine usulsüz giriş’ suçundan 2 ay, ‘kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme’ suçundan 2 yıl 2 ay, ‘tehdit’ suçundan ise altı ay olmak üzere toplam 4 yıl 10 ay hapis cezası verdi.

Uygun’a takdir indirimi uygulanmazken, hükmün açıklanması da geri bırakılmadı. Diğer sanık Enes Özdemir’e de ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

ÜMİTCAN UYGUN SEGBİS İLE KATILDI

DHA’da yer alan habere göre, Ankara 17´nci Asliye Ceza Mahkemesi´nde görülen karar duruşmasına Ümitcan Uygun, Esra Hankulu’nun ölümüyle ilgili dava kapsamında tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada Sema Esen´in (Aleyna Çakır) yakınları ve taraf avukatları da hazır bulundu. Sanık Uygun, savunmasında, “Ben eve gittiğimde Aleyna’nın telefonu açıktı. Canlı yayın yapıyordu. O canlı yayında ben de vardım. Aleyna’nın bütün sosyal medya hesaplarının ve telefonunun şifrelerini biliyordum. Ölümünden sonra bu şifreleri polise ben verdim. Konut dokunulmazlığından yargılanıyorum ama ev benim üzerine kayıtlı. Bunu ev sahibim de verdiği ifadede doğrulamıştır. Dosyanın karara bağlanmasını talep ediyorum” dedi.

NE OLMUŞTU?

Sema Esen, ölümünden önce 17 Nisan’da kendisine şiddet uyguladığı anlara ilişkin görüntülerini sosyal medyada canlı yayınlayan Uygun hakkında şikayetçi oldu. Ümitcan Uygun ve bu sırada evde bulunan arkadaşı Enes Özdemir, gözaltına alınmalarının ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Soruşturma sonunda Uygun ve Özdemir hakkında ‘konut dokunulmazlığını ihlal’, ‘tehdit’, ‘kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme’ ve ‘bilişim sistemine usulsüz girme’ suçlarından dava açıldı.

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here