ALEVİ DERNEKLERİNİN YÜRÜYÜŞÜNE POLİS MÜDAHALESİ

0
71

AKP’nin Alevilere ve cemevlerine yönelik açılımlarının yer aldığı torba kanun teklifine tepki göstermek için TBMM önünde yürüyüş gerçekleştirmek isteyen Alevi yurttaşlara polis müdahale etti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şahkulu Sultan Dergâhı ve Cemevi’nde düzenlenen cemevleri açılış ve temel atma töreninde açıkladığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevleri Başkanlığı kurulması, cemevlerinin başkanlık tarafından yönetilmesi, isteyen dedelere kadro verilmesini öngören torba kanun teklifine ilşkin tepkiler sürüyor.

AKP’nin politikalarını ‘seçim yatırımı’ olarak yorumlayan Alevi dernekleri, eşit yurttaşlık talebini dile getirmek ve camiye tanınan hakların cemevlerine de tanınması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde yürüyüş gerçekleştirmek istedi.

Meclis önünde yapılmak istenen açıklamayı destekleyenler arasında, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Demokratik Alevi Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri bulunuyor.

Polis, Alevi derneklerinin “Torba yasa değil, eşit yurttaşlık istiyoruz” çağrısıyla düzenlemek istediği yürüyüşü engelleyerek müdahalede bulundu.

Yürüyüşe katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, müdahale anlarını “İşte AKP’nin Alevi açılımı!!! “Torba yasa değil, eşit yurttaşlık” sloganı ile TBMM önüne gelen Alevi Derneklerinin temsilcilerinin basın açıklaması yapması engelleniyor. Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte dernek temsilcilerinin yanındayız” sözleriyle paylaştı.

Ardından yürüyüşe devam eden Alevi yurttaşlar Meclis Çankaya Kapısı önüne gelerek basın açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklamada, “Torba yasayı yaklaşımını inancımıza saygısızlık, inancımıza kayyum atamak olarak görüyoruz” denildi.

Yürüyüş TBMM Çankaya Kapısına doğru sloganlar ile devam etti. Alevi kurumları adında Alevi Dernekler Federasyonu Başkanı Celal Fırat, Meclis önünde basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Basın açıklaması, “Aleviler vardır, Alevilik haktır” , “AKP elini inancımdan çek” sloganları ile sona erdi.

KAYNAK: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here