AİLE DİZİMİ: BİR KENDİNİ TANIMA HİKAYESİ

0
349

Herkese merhabalar, sonbaharın renkleriyle dolu bir dönem olsun sizin için. Bu yazımda sizlere gelen talep üzerine son dönemde oldukça popüler olan Aile Dizimi çalışmalarından bahsedeceğim. Bu çalışmalar her ne kadar artık sadece meraktan bile uygulansa da aslında temel amacı kişilerin çözemediği sorunlarının, sıkıntılarının, travmalarının kökenlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Tüm bu olumsuz durumlar atalardan mı? Çocukluktan mı? Yoksa hayatın başka bir evresinde oluşmuş bir problemden mi kaynaklanıyor yapılan çalışmalar ile o anlaşılmaya çalışılır. Şimdi gelin Aile Dizimi Çalışmalarına daha ayrıntılı bakalım.

Bugünkü anlamda bildiğimiz Aile Dizimi çalışması ilk olarak bir Teolog ve Din Adamı olan Bert Hellinger tarafından oluşturulmuştur. Hellinger Afrika’da başta Zulu’lar olmak üzere birçok kabile ile vakit geçirmiştir. Birgün Zulular’ın bazı problemlerin çözümü ve hastalıkların iyileştirilmesi için atalarıyla bağ kurdukları bir ayine şahit olmuştur. Bu ayinleri ve törenleri bir süre izlemiş ve bunların biraz değiştirilerek farklı kültürlerde de kullanılabileceğini düşünmüş ve Aile Dizimi Çalışması’nı ortaya çıkarmıştır. Yıllar içerisinde gittikçe yayılan bu çalışma ülkemize de gelmiş özellikle son bir yıl içerisinde ‘Zeytin Ağacı’ isimli dizinin de etkisiyle gitgide popülerleşmiştir.

Peki Aile Dizimi benzeri çalışmalar Hellinger’in Zulular’da gördüğü ile mi sınırlıdır? Daha eski çağlarda benzer çalışmalar yok mudur? Aslında Aile Dizimi’ne benzer çalışma ve ritüeller çok eski çağlardan beri yapılmaktadır. Örneğin; Sümer ve Mısır gibi medeniyetlerde yüksek rahipler, büyük bir sorunun çözümü ya da önemli bir karar için ilahlarından aldıkları enerji ile onların kimliklerine bürünüp onların adına konuşabiliyorlardı.(İlahlar: Sümer’de; Enlil, Sin, İnanna, Mısır’da; Ra,Asar (Osiris), Aset (İsis) gibi). Bu şekilde o konuda ilahlar karar vermiş oluyor ve konu tartışmasız olarak kabul ediliyordu.

Aile Dizimi Çalışması’nın uygulamasına gelecek olursak, aslında uygulama şekilleri çok farklılık gösterebilmektedir. Ancak temelde dizim açtırmak (sorunu olup çözüm bulmak) isteyen kişi çalışmayı yaptıran moderatör ile sorununu paylaşır. Sonra moderatör bir enerji alanı oluşturur ve çalışmada bulunan diğer katılımcılar enerji alanının etkisi ile dizim açtıranın problemine yönelik bir hissiyata girerler ve o hissiyata göre canlandırma yaparlar. Dizim açtıran ve moderatör olayları izleyerek sorunun nedenini anlamaya çalışır. (Ya da en başta moderatör hislerine göre rol dağıtabilir) Dizim devam ettiği sürece kişiler hislerine yönelik olarak katılabilir ve enerji alanının etkisi doğrultusunda olaya müdahale edebilirler. En sonunda dizim açtıranın izni olursa affetme, bağ kesme gibi işlemler yapılabilir.

Aile Dizimi sadece ailevi ya da özel hayatla ilgili sorunlar için olmak zorunda değildir. Kişi iş hayatına, arkadaş ilişkilerine hatta isterse dünyanın genel durumuna bile baktırabilir. Ya da çalışmadakiler birleşip dünyanın geleceğine bakabilirler. Aile Dizimi ile uygun ortamda geçmiş yaşamlara da bakılabilmektedir. Ayrıca dizim sırasında katılımcıların dışında gerekli durumlarda eşyalara da rol verilebilmekte, eşyanın hissettirdiği enerji üzerinden yönlendirme yapılabilmektedir.

Bu çalışmalarda mesele tamamen enerji akışları ile ilgilidir. Enerji akışını doğru hissedip, yönlendirebilen bir moderatör ile birçok problem çözüme kavuşturulabilir. Aile Dizim çalışmalarına katılacak kişilerin öncelikle bu duruma hazır olmaları gerekir. Çünkü buradaki yaşayacakları yüzleşmeler kişi için ağır olabilmektedir. Genelde çalışmalarda dizim açtıranlar her ne kadar çalışma boyunca olaylara karışmasa da hayatlarının önemli dönüm noktaları hatta bazen travmaları önlerinde tekrar canlanacağı için zor bir süreç olabilmektedir.

Tabii ki bu yazı da bizim memleketin birçoğuna Aile Dizimi kavramını tanıtan ‘Zeytin Ağacı’ dizisinden bahsetmesek olmaz. Şahsi fikrim dizi bu çalışmayı tam anlamıyla verememiş ve sadece reklam olarak kullanmış. En büyük problem dizinin ilk bölümünde kanser rahatsızlığı olan karaktere dizimden sonra çalışmanın sadece olayların nedenlerini göstereceğini şifa için tedavisinin devam etmesi gerektiğinin gösterilmemesi. Herkesin bildiği üzere hastalığı için şifa arayan birçok insan var, benim gördüğüm aile dizimi olayların nedenlerini görmede daha etkili bir çalışmadır. Bir hastalığın nedenini ortaya çıkarabilir ama şifa için farklı bir çalışma yapılması gerekir elbette. Benzer çalışmaların anlattığı gibi Aile Dizimi de bize şunu anlatır;

Aradığımız tüm cevaplar bizde, içimizde…

Not: Fotoğraf benim moderatörlüğünü yaptığım bir aile dizimi çalışmasındandır. İnstagram üzerinden mesaj ve geri dönüşlerinizi bekliyorum. İnst:mcanerzengin

Mustafa Caner ZENGİN
Ruhsal Gelişim ve Meditasyon Eğitmeni

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz