AHMET EŞREF FAKIBABA AKP’DEN VE MİLLETVEKİLLİĞİNDEN İSTİFA ETTİ

0
128

2017-2018 yıllar arasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görev yapan AKP’li Ahmet Eşref Fakıbaba, milletvekilliğinden ve partisinden istifa etti. Fakıbaba siyaset hayatına İYİ Parti’de devam etme kararı aldığını duyurdu.

AKP Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda partisinden ve milletvekilliğinden istifa ettiğini duyurdu.

İstifa kararını Twitter hesabından duyuran Ahmet Eşref Fakıbaba, şu ifadeleri kullandı:

“2003’te üyesi olduğum AK Parti’de değişik makamlarda görev yapma fırsatı buldum. Bu fırsatı bana veren bütün büyüklerime ve Şanlıurfa halkına yürekten teşekkür ediyorum.

Bu 20 yıl içerisinde çok değerli arkadaşlarım oldu. Onlardan ayrıldığım için üzgünüm. Ancak siyasi ve ahlaki anlayışıma uygun olmayan bazı kişilerle bundan böyle beraber olmayacağım için de mutluyum.

AK Parti üyeliğinden ve AK Parti için bana oy veren hemşerilerime saygısızlık olmasın diye milletvekilliğinden de istifa ediyorum. İnşallah aldığım bu karar ülkem için hayırlara vesile olur.”

“ARTIK ÖZGÜRÜM”

Fakıbaba, istifasını duyurmasının ardından HALK TV’ye konuştu. Fakıbaba, “Çok mutluyum, rahatladım, artık özgürüm” dedi.

RTÜK Üyesi İlhan Taşcı da Fakıbaba’nın istifasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Eğer kesin istifa ettiyse, istifası onaylanmış ve kesin meclise gönderilmişse RTÜK üyeliği yeniden İYİ Parti’ye geçer” ifadelerini kullandı.

RANT KAVGASI

AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 29 milyon 500 bin TL bedelle üç arsa için açtığı ihaleye Fakıbaba da tepki göstermişti. Fakıbaba, arsanın satılmak yerine konut yapılmasını önerdiği Başkan Beyazgül’e, “Astronomik kârı birkaç kişi kazanacağına, Urfa halkı kazansa daha iyi olmaz mı?” diye sormuştu.

Fakıbaba, AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ü etiketleyip, “Sayın başkanım, her bir dairesi 10-12 milyona satılmakta olan arsaları satmak yerine, belediye şirketi eliyle konut yapsanız, astronomik düzeydeki kârı, birkaç kişi kazanacağına Urfa halkı kazansa daha iyi olmaz mı? Sevgi ve saygılarımla” mesajını paylaşmıştı.

KULİSLER DOĞRU ÇIKTI: YENİ ADRESİ BELLİ OLDU

Fakıbaba’nın istifasının ardından kulisler de hareketlendi. Eski AKP’li vekil İYİ Parti’ye geçeceğini açıkladı.

İYİ Parti’nin art arda transferler gerekleştirdiğine ve bir yandan kurultay için düğmeye bastığına dikkat çeken Çelik, Zorlu’nun özellikle milliyetçi çevrelerin yakından tanıdığı bir akademisyen olduğunu vurgulamıştı.

“İYİ Parti’nin yakında özellikle Saray’ı rahatsız edecek çok ciddi bir iki daha transfer yapacağı” bilgisini aktaran Çelik şunları kaydetmişti:

“Aynen şu ifadeyi kullandı bana haberi veren İYİ Partili, ‘Saray’ı da sarsacak sürpriz isimler, şimdilik isim veremiyoruz. Çok yakında.’ Şunu sorduk, ‘AKP’de siyaset yapmış isimler mi?’. ‘Evet’ yanıtını verdiler.”

KAYNAK: Cumhuriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here