ADİDAS, ‘NEFRET DOLU VE TEHLİKELİ’ YORUMLARI NEDENİYLE KANYE WEST İLE ORTAKLIĞINI BİTİRDİ

0
100

Adidas Salı günü yaptığı açıklamada, Kanye West ile Yeezy ortaklığını sona erdirdiğini söyledi.

“Kabul edilemez, nefret dolu ve tehlikeli” yorumlarını ve eylemlerini aktardı.

Ye bir “Beyaz Hayat Önemlidir” gömleği giydi ve son haftalarda çok sayıda Yahudi karşıtı yorum yaptı.

Adidas, bugün Ye olarak bilinen Kanye West ile bağlarını kesti, spor giyim şirketi Salı günü doğruladı. Alman şirketi, Ye’s Yeezy markası altında spor ayakkabı üretip satmıştı.

Şirket, “Adidas, antisemitizme ve başka türlü nefret söylemine müsamaha göstermez” dedi. “Sizin son yorumları ve eylemleri kabul edilemez, nefret dolu ve tehlikeliydi ve bunlar şirketin çeşitlilik ve kapsayıcılık, karşılıklı saygı ve adalet değerlerini ihlal ediyor.”

Adidas, “kapsamlı bir incelemeden sonra” Ye ile ortaklığını sonlandırdığını ve Yeezy markalı ürünlerin üretimini sonlandıracağını ve Ye ve şirketlerine yapılan tüm ödemeleri durduracağını söyledi.

“Adidas, Adidas Yeezy işini derhal durduracak” diye ekledi.

Adidas bu ayın başlarında Ye ile olan ortaklığını bir sebep belirtmeden gözden geçirdiğini söyledi.

Bloomberg Salı günü erken saatlerde Adidas’ın saldırgan davranışı nedeniyle rapçi ile ortaklığını sona erdirmeyi planladığını bildirmişti.

Ekim ayı başlarında Ye, beyaz üstünlükçü gruplarla bağlantılı bir ifade olan “Beyaz Hayat Önemlidir” yazan bir gömlek giydikten sonra eleştiri aldı. Ye, Fox’un sunucusu Tucker Carlson’a gömleği “komik” olduğu ve sloganın doğru olduğunu düşündüğü için giydiğini söyledi.

Birkaç gün sonra, Twitter’da “YAHUDİ İNSANLARA ölüm dolandırıcılığına gidiyor” da dahil olmak üzere antisemitik bir tirad yayınladı. Twitter, politikalarını ihlal ettiği için hesabını kilitledi.

Bir rapora göre, lüks moda markası Balenciaga, editörü Ye’nin çevrimiçi hedeflediği moda dergisi Vogue ve hatta bankacılık devi JPMorgan da dahil olmak üzere bir dizi başka şirket Ye ile bağlarını koparmak için çabaladı.

Sadece Pazartesi günü, hem yetenek ajansı CAA hem de kendisi hakkında tamamlanmış olan belgeseli yayınlayacak olan film ve TV stüdyosu MRC de aynı yolu izledi.

Ye Eylül’de Bloomberg’e sözleşmeleri sona erdikten sonra Adidas ve Gap ile çalışmak istemediğini ve bunun yerine moda imparatorluğunu bağımsız olarak yönetmeyi planladığını söyledi.

“Tek başıma gitme zamanım geldi,” dedi. “Ben ve izleyiciler arasında daha fazla şirket durmasın.”

Ye Eylül ortasında Gap’e, avukatının “önemli ölçüde uyumsuzluk” olduğunu öne sürerek çalışma ilişkilerini sona erdirdiğini söyleyen bir mektup gönderdi.

Forbes, Ye’nin Adidas ile ortaklığı ilk kurulduğunda, toptan satış gelirinde %15 telif hakkı aldığını bildirdi. Bloomberg, UBS Group tarafından hazırlanan bir belgeye atıfta bulunarak, Yeezy işinin 2020’de Adidas anlaşmasından 191 milyon dolar telif hakkı kazandığını bildirdi. Ye’nin Adidas ile anlaşması 2026’da sona erecekti.

Adidas, ortaklığın sona ermesinin, “dördüncü çeyreğin yüksek mevsimselliği göz önüne alındığında” 2022’de şirketin net geliri üzerinde 250 milyon avroya (246 milyon dolar) kadar kısa vadeli olumsuz bir etkisinin olması beklendiğini söyledi.

Şirket, ortaklık kapsamında mevcut ürünlerin yanı sıra önceki ve yeni renk yollarının tüm tasarım haklarının “tek sahibi” olduğunu söyledi. Şirketin 9 Kasım’daki üçüncü çeyrek kazanç duyurusunda daha fazla bilgi verileceği belirtildi.

Bir Adidas sözcüsü daha önce Yeezy ile olan ortaklığının “sektörümüzün tarihindeki en başarılı işbirliklerinden biri” olduğunu söylemişti.

KAYNAK: İnsider

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here