Adalet Partisi lideri Tansu Çiller’in planını açıkladı

0
194

Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz Tansu Çiller’in son açıklamalarını değerlendirdi.

Tansu Çiller’in Adalet Partisinin başına geçmeyi kendisine teklif ettiğini açıklayan Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, Çiller’le olan görüşmesinin detaylarını Evrensel’den Erdi Tütmez’e anlattı. Tansu Çiller’in ‘Bir kahve içebilir miyiz?’ diye kendilerini davet ettiğini söyleyen Öz “Ben de bizimle ne konuşacağını merak ettiğim için görüştüm. Ne olabilir? Birincisi AKP’yle arası açılmıştır, siyasi bir tasarrufu vardır. İkincisi AKP bir talimat vermiştir, operasyonel bir çalışma başlatmıştır… Bunları öğrenmek lazımdı. Gittik, görüştük. Normal siyasi sohbet yaptık. İlk önce ‘AKP’nin ekonomik politikaları iyi gitmiyor, burada bir ekonomi akılına ihtiyaç var, yanlış yapıyorlar’ dedi. Sonra konuşma nereye gidiyor diye merak ettim. Sonra ‘Ben siyasete atılmak istiyorum. Türkiye’yi bu halde bırakamayız’ dedi bana. Sonra lafı başka bir yere getirdi, ‘Beraber hareket edebilir miyiz?” diye sordu. Ben de ‘Bizim partiye katılacak, üyesi olacak’ sandım. ‘Tabii dedim. Bizim partiye katılmak isteyen herkese kapımız açık’ dedim. Bana ‘Yok, ben partinin başına geçmek istiyorum’ dedi. Net bir şekilde ‘Bize böyle bir imkan olur mu?’ diye sordu. Ona ‘Böyle bir şey kesinlikle olmaz’ cevabını verdim. AKP’ye muhalif gibi gözüküp; bizi ikna edip, merkez sağdan oy devşirmek gibi bir hedefi var, bunun başka açıklaması olamaz. Ben siyasette Tansu Çiller’den eskiyim. Ben 63 yaşındayım. Tansu Hanım 75 yaşında ama ben siyasete ondan önce girdim. Özetle kalkan trene binmeye alışmışlar.” dedi.

“GERÇEK NİYETİ OY DEVŞİRMEK”

Aralık ayında kendilerine teklif yapıldığını söyleyen Öz “Bir ay önce ‘Ben Cumhur İttifakını, başkanlık sistemini destekliyorum, parlamenter sistem ihanettir’ dedi. Benimle konuştuktan sonra, bunları da söyledikten sonra düşüncem netleşti. Bizimle olan konuşma sadece aldatmacadan ibaretti. Gerçek niyeti oy devşirmekmiş, Cumhur İttifakının yanında yer almakmış. Onların derdi kendi başarıları değil, karşı tarafın başarısızlığı. Bunun üzerine siyaset kuruyorlar” ifadelerini kullandı.

“YEREL SEÇİMLERDE BÜYÜK DESTEK VERDİK”

CHP’de bir dönem siyaset yaptığını söyleyen Öz “Beni Beylikdüzü gibi bir yerde aday yaptılar. Ben bu jesti hiç unutmam. Yerel seçimlerde büyük destek verdik. Bu birlikteliğimiz, beraberliğimizin Türkiye’nin menfaatleri için sürmesini istiyoruz. Millet İttifakı henüz bizi çağırmadı. Bundan sonra yeniden şekillenecektir. Biz yine bu ekiple beraber ortak akılla hareket etmeye devam edeceğiz” yorumunu yaptı.

KAYNAK : tele1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz