ABSESTLİ GEMİ NAO SAO PAULO’NUN GİRİŞİNE İZİN VERİLMEYECEK

0
169

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Brezilya’dan gelen asbestli gemiyle ilgili ikinci raporun sunulmaması nedeniyle geminin girişine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Brezilya’dan gelen asbestli NAe Sao Paulo gemisiyle ilgili paylaşımda bulundu. Bakan Kurum, İzmir Aliağa’da sökümüne izin verilen ve ikizinin 760 asbest barındırdığı raporlara yansıyan geminin Türk kara sularına girişine izin verilmeyeceğini duyurdu.

Sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaşım yapan Kurum, “Uluslararası bağımsız denetim kuruluşları ve Bakanlığımız denetim ekipleri gözetiminde notifikasyon şartında yer almasına rağmen ikinci bir denetim sürecinin işletilmemesi, tekrar istenen asbest ve diğer tehlikeli maddelerin bulunduğu yerlerin gemi planı üzerinde gösterilerek ve numune alınan noktaların fotoğraflanarak hazırlanması gereken Tehlikeli Madde Envanter Raporunun’ Bakanlığımıza sunulmaması nedeniyle; ‘NAE Sao Paulo’ isimli gemi için verilmiş olan şartlı notifikasyon onayının iptal edilmesine karar verilmiştir” dedi.

KAYNAK: Duvar