ABD VE ÇİN’İN UZAY YARIŞI

0
127

İkisi de Ay’ın aynı bölgesine inmeyi planlıyor. “Bu, Dünya dışındaki kaynaklarla ilgili çıkacak ilk muhtemel çatışma olabilir”

NASA, Artemis 1 görevini yakıt sızıntısı nedeniyle geçen hafta tekrar ertelemek zorunda kalmıştı (Reuters)

Çin ve ABD’nin uzay programlarında Ay’ın aynı bölgesine iniş yapmayı planlaması kafa karışıklığı yarattı.

NASA, 19 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Artemis 3 adlı görev kapsamında 2025’e kadar Ay’ın güney kutbuna yakın noktalarda iniş gerçekleştirmeyi planlandığını duyurdu.

Bir kadın ve bir erkek astronotun yer alacağı görevde iniş için 13 aday bölge belirlendi. Bilim insanları, su buzu bulunabileceği ihtimali nedeniyle özellikle bu bölgelerin tercih edildiğini belirtti.

Fakat bu bölgelerin, Çin’in Chang’e-7 adlı Ay görevi kapsamında iniş yapmayı planladığı bölgelerin bazılarıyla aynı olduğu ortaya çıktı.

Chang’e-7’yi yöneten Zhang He ve diğer bilim insanlarının 2020’de yayımladığı makalede, Ay’ın güney kutbundaki 10 muhtemel bölgeye yapılabilecek iniş bölgesi açıklanmıştı.

Buna göre Chang’e-7 ve Artemis 3 kapsamında iki ülke de Shackleton, Haworth ve Nobile kraterlerini olası iniş bölgeleri olarak belirledi.

Ancak NASA’nın aksine Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin görevinde astronotlar yer almayacak. ABD’nin görevinin 2025’te, Çin’inkininse 2024’te gerçekleşmesi planlanıyor.

Böyle bir durumda görevlerin ve inişlerin nasıl koordine edilebileceğine dair resmi bir açıklama yapılmadı. NASA ve He, uzay çalışmalarıyla ilgili gelişmeleri aktaran haber sitesi Space News’in yorum talebine de yanıt vermedi.

Birleşik Krallık’taki Northumbria Üniversitesi’nden Christopher Newman, “İki ülkenin de neden aynı bölgelere iniş yapmak istediğini anlamak çok zor değil. Ay’da yerinde tetkik yapmak için çok değerli bir alan. Bu, Dünya dışındaki kaynaklarla ilgili çıkacak ilk muhtemel çatışma olabilir” dedi.

KAYNAK: İndependent

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here