80 BİNE ULAŞAN BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ DAHA DA ARTARSA NE OLACAK?

0
181

Fiyatı 80 bin 63 TL’ye çıkan bedelli askerliğe Temmuz 2022’de 93 bin kişinin başvurduğu belirtildi. Yetkililerin yıl sonu beklentisi ise 120 bin. 140 bin gibi bir rakama ulaşırsa talipliler arasında kura çekimine gidilecek.

Bedelli askerliği kalıcı hale getiren kanunun yürürlüğe girdiği 2019 haziran ayında 31 bin 343 lira olan ücret, temmuz ayında 32 bin 230 liraya, 2020’nin ilk yarısında 35 bin 54 liraya, ikinci yarısında 37 bin 20 liraya, 2021’in ilk yarısında 39 bin 788 liraya, ikinci yarısında 43 bin 150 liraya çıktı. Bedellinin çıktığı tarihten itibaren üç yıllık süredeki artış yüzde 155’e ulaştı.

Bedelli askerlik kanununun çıktığı tarihte yoklama kaçağı, saklı ve bakaya durumundaki kişiler bedelli askerlik kapsamı dışında tutulmuştu. Bedelli askerlikten yararlanamayan 550 bin kişiye af bekliyordu. Haziran ayında TBMM’de görüşülerek kabul edilen kanuna göre, yoklama kaçağı, saklı ve bakaya kişiler için bedelli askerlik hakkı getirildi.

Bedelli askerlik yapmak isteyenler bu yılın ilk 6 yarısında parayı yatırdılarsa 56 bin 507, ikinci yarısında yatıracaklarsa 80 bin 63 TL ödemek zorundalar. Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olanlar ise bu durumda oldukları her ay için bin 167 TL ek ödeme yapacaklar.

Habertürk’ten Bülent Aydemir yeni fiyat sonrası 2022 yılı için “Kaç kişi bedelli askerlik başvurusu yaptı” sorusuna yanıt aradı. “Birçok bedelli adayı, ücret 80 bin TL olmadan bedelli parasını yatırmak için çaba harcamış” diye yazan Aydemir “Temmuz ayı rakamlarına baktığımızda 93 bin kişinin bedelli askerlik başvurusunda bulunduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BİRÇOK ADAY ÜCRET 80 BİN TL OLMADAN YATIRMAYA ÇALIŞMIŞ’

Aydemir, yazısında şunları kaydetti:

“Bedelli askerlik imkânından parası olan herkes, sınırsız şekilde yararlanamıyor. Çünkü Türkiye’nin belli sayıda asker kadrosuna ihtiyacı var. Bu nedenle bedelli askerlik başvuruları, belli bir sayıya ulaşınca, adaylar kura ile belirlenecek. Şu ana kadar yapılan başvurulara baktığımızda limitlerin dolmadığını görüyoruz. Temmuz ayı rakamlarına baktığımızda 93 bin kişinin bedelli askerlik başvurusunda bulunduğunu görüyoruz. Yılın ikinci yarısından itibaren ise bedelli başvurusunda bulunmak isteyenlerin 80 bin 64 TL yatırmaları gerekiyor. 23 bin 500 TL’lik artış nedeniyle yılın ilk yarısında adayların yoğun gayreti görülüyor. Birçok bedelli adayı, ücret 80 bin TL olmadan bedelli parasını yatırmak için çaba harcamış.

‘140 BİNE ULAŞILIRSA KURA YOLUNA GİDİLECEK’

Yetkililere yılsonu beklentisini sorduğumda, 120 bin sayısına ulaşılmasının beklendiğini söylediler. 120 bin bedelli TSK’nın ihtiyacı açısından tolere edilebiliyormuş. Hem TSK’nın geri hizmetlerdeki asker ihtiyacı hem de 1 aylık bedelli eğitim merkezlerinin kapasitesi açısından bir sınır belirlenmiş durumda. Bedelli başvuruları 140 bin gibi rakama ulaşırsa o zaman talipler arasından kura çekilmesi yoluna gidilecek.”

KAYNAK: Tele1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz