5 YAŞ, ZORUNLU EĞİTİM KAPSAMINA ALINIYOR

0
142

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre erken çocukluk eğitiminde 5 yaş, zorunlu eğitim kapsamına alınacak. Programda kapalı olan köy okullarının da ihtiyaca göre tekrar açılacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı’nın 2023 Yılı Programı’na göre erken çocukluk eğitiminde 5 yaş zorunlu eğitim kapsamına alınacak. Bu kapsamda esnek zamanlı ve alternatif erken çocukluk eğitim modelleri oluşturulacak.

NTV’nin haberine göre mesleki ve teknik ortaöğretimde eğitim ortamlarının geliştirilmesi amacıyla 6 farklı eğitim yapısı için proje hazırlanacak. Afet riski taşıyan 1500 eğitim binası güçlendirilecek. 1003 öğrenci pansiyonunda mevcut kapalı alanlar iyileştirilecek, atölye, bilgisayar sınıfı gibi faaliyetler için yeni alanlar oluşturulacak.

KAPALI OLAN KÖY OKULLARI YENİDEN AÇILACAK

Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri bünyesinde 117 yeni anaokulu açılacak. Coğrafi ve iklim şartları bakımından öğrencilerin taşınmasında güçlük çekilen yerlerde kapalı durumda bulunan köy okulları da eğitim-öğretime açılacak.

Dijital becerilerin artırılmasına katkı sağlanması amacıyla öğretmenler için 21 çevrim içi eğitim paketi Öğretmen Bilişim Ağı Platformunda yayımlanacak, AYRICA 20 yüz yüze eğitim düzenlenecek. Yabancı dil eğitimine ilişkin materyaller zenginleştirilecek, dinleme, konuşma, okuma ve yazma alanlarındaki becerilerin tümünü ölçmeye yönelik sistem geliştirilecektir. İngilizce dilini öğrenmek ve pekiştirmek için web ve mobil uygulaması hazırlanacak.

Özel eğitime gereksinim duyan bireylerin eğitim hizmetlerinden yararlanabilmeleri için beşeri ve fiziki imkânlar güçlendirilecek. Özel eğitim uygulama okullarına beş standart uygulama evi, 20 beceri uygulama alanı, özel eğitim meslek okullarına ise 20 meslek edinme atölyesi kurulacak. Öğretmen ve okul yöneticilerinin mesleki gelişimleri için yeni yaklaşımlar çerçevesinde 200 bin yönetici ve öğretmene eğitim verilecek.

KAYNAK: Duvar