3 ŞIKLI ATATÜRK ANKETİ: HANGİ PARTİ SEÇMENİ HANGİ YANITI SEÇTİ?

0
189

Türkiye Raporu’nun anketine katılanlara “Sizce Mustafa Kemal Atatürk’ü hangisi en iyi tanımlar?” diye soruldu.

Mustafa Kemal Atatatürk’ün hayata vedasının 84. yıl dönümünde anket düzenledi.

Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, Halk TV’de Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi’nde ankete ilişkin “Kasım ayının ilk haftası yaptık. Bilgisayar destekli telefon görüşmesi ile Türkiye’nin 26 ilinde 2000 kişiyle gerçekleşen anketin sonucudur” bilgisini paylaştı.

Ankette, “Sizce Mustafa Kemal Atatürk’ü hangisi en iyi tanımlar?” diye soruldu. Katılımcıların yüzde 63 “kurtarıcı” derken “devrimci” diyenlerin oranı yüzde 28 oldu. Öte yandan atılımcıların yüzde 9’u Mustafa Kemal Atatürk’ü “diktatör” olarak tanımladıklarını belirtti.

Bütün yaş ve cinsiyet gruplarında yüzde 58’in üzerindeki çoğunluk Mustafa Kemal Atatürk’ü tanımlayan en iyi sıfatın “kurtarıcı” olduğunu düşünüyor. Öte yandan kadın katılımcılarda “diktatör” yanıtını verenlerin oranı yüzde 11 ile genel ortalamanın iki puan üstünde.

65 yaş ve üstündeki katılımcılar “kurtarıcı” yanıtını verenlerin en büyük çoğunluğu oluşturduğu grup oldu. En genç yaş grubunda “kurtarıcı” yanıtını verenlerin oranı yüzde 64. Genç yaş grubu “diktatör” yanıtını verenlerin (yüzde 14) en büyük çoğunluğu oluşturduğu grup. “Devrimci” yanıtını verenlerin en yüksek seviyede olduğu grup ise yüzde 33 ile 35-44

Ankete göre, AK Parti ve HDP seçmeninin yüzde 10’undan fazlası Mustafa Kemal Atatürk’ü “diktatör” olarak tanımlıyor.

Bütün gruplarda çoğunluk “kurtarıcı” yanıtını verse de AK Parti seçmeninin yüzde 15’i Atatürk’ü en iyi tanımlayan sıfatın “diktatör” olduğunu belirtiyor.

HDP ise “devrimci” yanıtını verenlerin en yüksek seviyede olduğu grup.

Eğitim seviyesi yükseldikçe “devrimci” yanıtını verenlerin oranı yükseliyor. Bütün eğitim gruplarında yüzde 59- yüzde 68 aralığındaki çoğunluk Atatürk’ü en iyi tanımlayan ifadenin “kurtarıcı” olduğunu düşünüyor.

Öte yandan “devrimci” yanıtını verenlerin oranının en yüksek olduğu eğitim grubu yüzde 37 ile yüksekokul ve üzeri.

KAYNAK: Duvar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz