250 bin dolara TC vatandaşlığı: ‘Bunun bile üç kağıdı bulunmuş’

0
170

250 bin dolar emlak alarak Türk vatandaşlığına geçilebiliyor. Yabancı uyruklu kişilerin, vatandaşlığa geçmek için 250 bin dolar vermek yerine bunu hukuksuz bir şekilde daha az maliyetle elde ettiği öne sürüldü.

Türk vatandaşlığına kabul şartlarında geçen aylarda değişikliğe gidildi. Değişiklik ile 250 bin dolarlık gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık veriliyor. Bu uygulama ise muhalefetin tepkisini çekmiş ve ‘tehlikeli açıklar’ barındırdığı ifade edilmişti. İçişleri Bakanlığı’na konu hakkında soru önergesi verdiğini de belirten Antmen, “Süleyman Soylu, bunu reddetmiyor” demişti.

250 bin dolar değerinde emlak alarak vatandaş olma konusunda ise dikkat çeken iddialar var. Habertürk yazarı Fatih Alyaylı, bugünkü yazısında yabancı uyruklu kişilerin 250 bin dolar yerine bunu çok daha ucuz bir şekilde hallettiklerini ifade etti.

 

“Bu ucuz vatandaşlığın bile üç kağıdı bulunmuş” diyen Altaylı, “Çok daha ucuza iş halledilip, satıcılar tarafından alıcıya ‘kick back’ yapılıyor yani 250 bin dolar alınmış gibi gösterilip, sonra arkadan paranın bir bölümü iade ediliyor” dedi.

Vatandaşlık almak isteyenlerin, 250 bin dolarlık emlak almış gibi gösterilerek aslında daha az maliyete Türk vatandaşlığına sahip olduklarını belirten Altaylı, “Ve bundan çok daha vahimi, sayı ile ilgili bir bilgimiz yok. Bu yolla şimdiye kadar kaç kişi Türk vatandaşlığı aldı ve bunlar hangi ülkelerin vatandaşı asla sağlıklı ve inandırıcı bir biçimde açıklanmıyor. Kim, kaç kişi, nereden geldi ve pasaportumuzu satın aldı bilmiyoruz” dedi.

KAYNAK : birgün

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here