23. ULUSLARASI İSTANBUL BÜYÜKÇEKMECE KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ BAŞLADI

0
289

Büyükçekmece Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 23. İstanbul Büyükçekmece Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali başladı.

Dünya Festivaller Birliği tarafından sekiz kez üst üste Dünya’nın En İyi Kültür ve Sanat Festivali Ödülü’ne layık görülen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin açılışı Kültürpark’ta gerçekleşti.

DHA’dan aktarılana göre, Büyükçekmece Belediyesi tarafından organize edilen, 23. İstanbul Büyükçekmece Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nin resmi açılış törenine, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başkonsolosu Iljaz Feta, Ukrayna Başkonsolosu Roman Nedilsky, geçmiş dönem bakanlardan Murat Karayalçın ve Lütfullah Kayalar, il ve ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin dünya çapında bir festival olduğunu belirterek, “Bu bölgenin bir yaşayanı olarak sonra siyasi bir kimlik olarak ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak festivale keyifle, gururla katılıyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra da kesinlikle bu festivalin adı Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali olmalı, demiştim. Çünkü İstanbul’un en güzel festivallerinden biri…” dedi.

İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Festivalde bu senenin teması ekoloji. Dünya’nın herkese ait olduğunu, sınırlar ülkeleri belirlese de aslında bütün insanların bu dünyaya hizmet etmesi gerektiğini ve dünyaya zarar vermeden işte bu güzel çocuklara emanet edilmesi gerektiğini aslında bütün yöneticilerin birinci vazifesi olarak kabul etmesi gerekiyor. Biz binlerce yıllık bir tarihi olan bu güzel İstanbul’un en değerli misyonunun bölgesine barış, çevresine huzur kendi insanlarına sağladığı değerli yaşam kalitesiyle bütün dünyaya örnek bir şehir olmak prensibi vardır. Bunu sağlamak için çok çalışıyoruz.”

Festival’de konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün de, “Bizim liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ demiştir. Biz de bu festivali 23 yıldan beri devam ettirerek diyoruz ki: ‘Dünyada savaşlar olmasın, Ukrayna’da çocuklar ölmesin'” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 23. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali meşalesi yakıldı.

KAYNAK: Duvar