SON DAKİKA

Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur!

Bu haber 08 Kasım 2018 - 8:59 'de eklendi ve 177 Kez kez görüntülendi.

Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur!

Başlıkta kullandığım sözü herkes biliyor ancak bu yazıda bunun sebeplerini ve neler yapmamız gerektiğini irdeleyeceğiz. Yapılan çok sayıda araştırma gösterdi ki fiziksel aktivite beynin gelişimine çeşitli yollardan katkıda bulunmakta. Tam olarak şu sebepten demek mümkün olmasa da pek çok farklı yöntemle bu gelişimi sağlayabiliriz.

Öncelikle Gretchen Reynolds’ ın “İlk 20 Dakika” isimli kitabında bu konu hakkında anlattıklarından başlamak istiyorum.

İlginç bir örnek olacak belki ancak kitapta bu konunun girişini Deniz Üzümü ile yapıyor. Bilim insanlarının, çok eski zamanlarda yollarımızın ayrıldığını düşündüğü bu ilginç varlıklar yaşama başladığında birkaç yüz beyin hücresi ve birkaç sinir ucundan oluşan bir beyne sahiptir. ( Bu yapıya ne kadar beyin denebilir bilmiyorum. J ) Bu sınırlı sinirsel aktivite bile hayata başladıklarında onların yüzerek kalıcı bir yuva aramalarını sağlayabiliyor. Bu hareketli dönemde “beyin”ler birazcık daha gelişiyor. Sonunda yaşamlarını sürdürecekleri ve salınmak dışında bir iş yapmayacakları bir yüzey bulup yapışıyorlar.

Bu noktadan sonra beyinlerine pek ihtiyacı kalmaz ve onları yitirirler. California Üniversitesi fizyoloji bilimleri profesörü olan Dr. Fernando Gomez-Pinilla’ ya göre hayvanlarda -deniz üzümünde olduğu gibi- hareketlilik ve beyin fonksiyonları arasında güçlü bir ilişki vardır. Yani hareketlilikten vazgeçerek aslında beyninizden de vazgeçmiş oluyorsunuz…

Hareketin beyin fonksiyonlarına etkisi ile ilgili fareler ve insanlar üzerinde yapılan çok sayıda çalışma da Dr Pinilla’ yı haklı gösteriyor.

İkinci örneğimiz BBC’ nin Thrust Me I’m a Doctor (Güven Bana Ben Doktorum) isimli belgesel programından…

Yaşları 50 ile 90 arasında değişen 30 gönüllünün katılımı ile yapılan deneyde tüm gönüllüler sedanter, zihinsel antrenmanlar yapmayan ve sanatçı olmayan insanlardı. Sekiz haftalık sürecin başında ve sonunda gönüllülerin bellek, konsantrasyon ve plan yapma yeteneği gibi yaşlanma ile birlikte belirgin olarak düşüşe geçen beceri ve işlevlerden bazıları test edildi.

Bu sekiz hafta boyunca egzersiz izleme monitörleri ile egzersiz seviyeleri izlendi. Bu süreçte göüllülerden istenen tek şey her hafta fazladan üç saat etkinlik yapmalarıydı.

Çalışmayı yürütenler üç farklı protokolü test etmek istedi, bu nedenle onları üç gruba ayırdı. Bu grupların ilglenecekleri alanlar şunlardı:

Birinci Grup = Sudoku ve diğer yapbozlar

İkinci Grup = Yürüyüş

Üçüncü Grup = Sanat

Araştırmanın sonucunda her grupta ciddi ilerleme elde edildiği sonucuna varıldı. Ancak en fazla ilerleme sanat ile ilgilenen üçüncü gruptaydı. Bilim insanları gönüllülerin beyinlerindeki gelişimi izlediğinde bunun sebebinin yeni bir beceri kazanmakla ilgili olduğunu gördü.

Bu konu çok derin aslında. Ancak özetle söylemek gerekirse hareket eder ve yeni uğraşlar edinirsek beyin fonksiyonlarımızı geliştirebilir ya da en kötü ihtimalle koruyabiliriz.

Onur Sezer bakar
Onur Sezer bakaronursezerbakar@gazeteiceril.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.