SON DAKİKA

EREN SOYDEMİR YAZDI: YERELDEN GELDİLER YERELDEN GİDERLER!

Bu haber 10 Kasım 2018 - 7:25 'de eklendi ve 280 Kez kez görüntülendi.

YERELDEN GELDİLER YERELDEN GİDECEKLER!

Yazıya ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı sevgi ve minnetle anarak başlamayı bir borç bilirim. Dün gerçekleşen karakol patlamasında şehit olan askerlerimizin ruhları da şad olsun. Bu topraklar aydınlanma hareketini kendisine borçludur. Kıymetlerinin anlaşılması ve bilinmesi dileğiyle…

Genel seçimler ile yerel seçimler arasındaki sıklet farkı siyaset arenasında çoğu zaman kendini hissettirir. Ancak bu sefer durum biraz daha farklı. Siz farkında değilsiniz belki ancak siyaset arenasında kılıçlar kuşanılmış durumda. Koltukları kendilerine dar gelenler yeni koltuk arayışlarında. Bir koltuğu eskitmeden bir diğerine geçiyorlar. Bir makam yetmezken bir diğerini istiyorlar.

Boşuna denmiyor siyaset bir hastalık diye. Gerçekten de siyaset insanlar için çözüm noktası olmak dışında adeta “geçim noktası” ve bir çoğu için de “ego tatmin merci” olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız.

Siyaset alanının etkin bir temizliğe ihtiyacı var! Peki bu temizliği kim yapacak? İşte düğümlenen nokta tam da orası. Karizmatik/lider etkileşiminin oldukça içselleştirildiği toplumumuzda peşlerinden sürükledikleri kitleyi yönetecek ve yönlendirecek olan ekibi seçmek zorundalar.
Genel başkanlık makamında oturmanın getirdiği en büyük sorumluluk halka doğru idarecileri yönlendirebilmek olsa gerek.

AKP Genel başkanı bu konuda şanslı zira iktidar olmanın nimetlerinden dolayı hem seçebileceği kitle sayısı fazla hem de kararını içeride karambole getirebilecek bir çekirdek ekibi yok. İstediğini koyuyor seçtiriyor istediğini kendi seçiyor görevden alıyor. Kısacası AKP cephesinde siyaseten herşey bunca ekonomik krize bunca diplomatik sıkıntıya ve bunca adaletsizliğe rağmen yolunda gitmeye devam ediyor.
Gelelim bizim mahalleye, asıl tufan bizim mahallede kopuyor. Kılıçdaroğlu bir adalet yürüyüşü de istanbul’dan Ankara’ya yapsa yeridir. Büyükşehir belediyesi isteyen başkan vekilleri mi dersin, ilçe belediyesi isteyen “genel” başkan yardımcıları mı, milletvekilleri mi istersin hepsi mevcut. Bir tek Kılıçdaroğlu’nun ek bir talebi yok.
Bir genel başkanın işi ancak bu kadar zorlaştırılırdı. En garibi de işi zorlaştıranların genel başkanın çekirdek ekibi sayılabilecek isimler olması. Hiç kimsenin meclis aritmetiğini, halkın verdiği temsiliyet hakkının önemini yani ülkeyi önemsediği filan yok.
Belediye başkanlığı koltuğu neden bu kadar kıymetli? Ne var bu belediyelerde sorusunu soracak olursak işte o zaman acı gerçekle karşı karşıya kalıyoruz. Devasa bütçeleri çarçur edilmiş, ihale dosyaları altında un ufak olmuş, halkın sorunları şöyle dursun yancının ihalecinin derdini derman olmuş ve milyar Liralara varan borçlara mahkum edilmiş adeta “Şebeke”ler tarafından ele geçirilmiş kamu kurumları. Yazık.
Bu ülkenin kurucu partisi ve onun genel başkanı artık doğru tercihler yapmak zorunda. Alabileceği seçimleri almamak bu defa ülkeyi kaosa ve sonsuz umutsuzluğa sürükleyebilir. Haydi sayın başkan doğru belediye başkanları ile umudu yeşertmek senin elinde.

İstanbul’a, Ankara’ya, İzmir’e, Antalya’ya, Mersin’e, Adana’ya, Gaziantep’e, Balıkesir’e, Bursa’ya, Trabzon’a ve nice güzel insanın yaşadığı güzide şehre sosyal demokrat belediyeciliği sokaklara kadar indirecek adaylar koy. Koy ki bu karanlık düzen geldiği yerden yok olup gitsin. Yerellerden geldiler, yerellerle giderler!

Umudumuz çıkınımızda, yine aynı heyecan ve kararlılıkla.

Eren SOYDEMİR
Eren SOYDEMİRerenios@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.