SON DAKİKA

CHP NE YAPTI? AKP NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Bu haber 10 Nisan 2019 - 17:50 'de eklendi ve 123 Kez kez görüntülendi.

CHP NE YAPTI?

Bu yazı yazılırken sandıkların sayımı başından sonuna hatta CHP adayı İmamoğlu’nun değimiyle çaprazlamasına sayımı sona ermişti.
Sayım sonucunda çıkan sonuç değişmedi ve İmamoğlu en başından her türlü manipülasyona rağmen önde götürdüğü yarışta ipi göğüsledi.
Türkiye için ve elbette dünyanın en önemli hazinelerinden bir tanesi olan İstanbul için kuşkusuz çok müthiş bir değişim süreci başlamış oldu.
Hayırlısı olsun diyelim.
Öte yandan şimdiye kadar Türkiye siyasetinde hiç yaşanmamış ilkler de yaşandı.
CHP adayı başkanlığı şimdiye kadar ki en yüksek oyla aldı. Bu bir ilkti.
Önemli bir psikolojik eşik kırıldı bu da Sol/sosyal demokratların değerli bir kazanımı oldu.
Neredeyse bütün büyükşehir belediyeleri alındı. CHP açısından bunlar da bir ilkti.
Bu esnada CHP adayının sihirli bir el değmişçesine partinin algı yönetimine kattığı ustalık takdir edilmeli. Bundan önceki seçimlerde yaşanan bilgi kirliğili, yönetimsel ve örgütsel zafiyetlerin hiç bir tanesi yaşanmadı. Seçim sonucunda İstanbul için gelen zafer, sürecin planlayıcısı Kılıçdaroğlu’nu hesaba katmazsak, İmamoğlu’nun hanesine yazılmalıdır. İstanbul Seyrantepe de açılan müthiş koordinasyon merkezi görevini tam anlamıyla yürüttü. Sonuçları ve AKP cephesinden gelen salvolara karşılık cevapları eş güdümlü olarak halka yansıttı. Doğru bilgiyi paylaşarak seçmenleri ve Millet İttifakının örgütlerini/teşkilatlarını diri tuttu. Bu kadar profesyonel bir yönetim ve organizasyon sadece CHP ve Millet İttifakı değil kim olursa kazandırırdı. Nitekim AKP’nin bu zamana kadar uygulamış olduğu yöntemler ve yarattığı kurumsal seçim atmosferi hep bu sonucu doğurmadı mı?
Velhasıl, kondisyonu erken biten taraf bu seçimde sürpriz biçimde AKP ve Cumhur İttifakı oldu.
Maçı kazanan da Millet.

AKP NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Gelelim başlığımızın diğer konusu olan Cumhur İttifakının büyük ortağına.
Hiç kimsenin tahmin edemediği bu sonuç karşısında inanılmaz derecede bir sessizlik, şaşkınlık ve ilk anlarda yoğun fark edilmek üzere (kabulleniş) vardı.
RTE’nin balkon konuşmasına her zaman yaptığı gibi yapmayıp da hiç bir kurmayını almaması dikkatlerden kaçmadı. Bildiğimiz tavrına istinaden yorumlayacak olursak; faturanın kurmaylara kesilmiş olması kuvvetle muhtemel. Kurmaylara ve parti yöneticilerine kesilen fatura şu demek; Kuvvetli bir değişim sinyali.
Fakat AKP’nin başkanının bu sefer işi çok zor.
Son mücadelede oyuna en kuvvetli oyuncusunu sokmasına rağmen gelen bu yenilgi teknik olmasa bile taktik değiştirmesine de neden olacaktır.
Bu taktiksel değişimin ilk adımını da attı ve belediyelerin imar alanlarında sahip olduğu yetkiyi ellerinden almak için harekete geçti.
Kaybettiği belediyelerdeki borç yükü ele alındığı zaman mali yükü düzeltmenin devlet imkanları olmadan imar alanındaki kaynaklar kullanılarak değiştirilebileceğini en iyi bilen kişi yine RTE’nin kendisi.
Kayyumlardan ve AKP’den geriye kalan enkazın kaldırılmasının çok güç olduğu bariz bir gerçek. Daha şimdiden kaybettikleri belediyelere hacizler gitmeye başladı. Yapılmaya çalışılan halkın gözünde demokratik güçlerin halk nezdindeki itibarını törpülemek.
Millet İttifakının ve demokratik kesimin asıl zorlu sürece şimdi girdiğini unutmamak gerek.
Belediyelerin AKP sonrası hali sağ iktidarların yabancı piyalasalarda dip yaptırdığı ve İMF gibi kuruluşların kucağına oturttuğu 90’lar Türkiye’sinin bir minyatürüne benziyor.
İşte RTE tam da buna güveniyor. Bu manzaradan medet umuyor.
Başkanlar hiç vaat vermesin ekonominin dümeni bende demesi, size adım attırmam demesi, bunlar topal ördek demesi de bundan kaynaklanıyor. Şimdiki birinci amacı yönettirmemek!
Yirmi beşyıl sonra terkettiği alanları kullanılamaz hale getirdiler ve yönetilememe faktörünü bir avantaj olarak kullanmak amacındalar. 
Sonuna kadar rantını yediği şehirleri terk edecek ve kendisi dışında yönetilemeyeceğini göstererek 2023 sevdasına koşmak. Zaten büyük başkan(!) gözünde ne belediyelerin ne de yerel yönetimlerin bir kıymeti kaldı. Başkanlık sistemi ile alacağını aldı. Balkon konuşmasında biz yine %52’yiz yine çoğunluğu aldık derken ima ettiği tam da bu.
Şu bir gerçek ki bu anlayış bu ülkeye hiç yakışmıyor. Demokrasi anlayışının az çok oturmuş olduğu ülkemizde, seçimlerin bu şekilde suiistimal edilmesi kutuplaşmayı derinleştirmekten başka bir işe yaramaz.
Ne istedilerse verdik” dedikleri FETÖ terör örgütünün bu ülkeye yaşattıklarından sonra hiç bitmeyen sayımları ve “kazanana kadar seçim yapma anlayışını” ülke tarihine yazanların unutulacağını sanmak ancak gaflete düşmek olur.
Tarih kaostan medet umanları da yazacaktır elbet.

Eren Soydemir
10/04/2019

Eren SOYDEMİR
Eren SOYDEMİRerenios@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.