SON DAKİKA

AYNUR GÜRLEVİK YAZDI “GERÇEĞİMİZDEKİ BİZ”

Bu haber 03 Mayıs 2019 - 2:33 'de eklendi ve 154 Kez kez görüntülendi.

DÜŞTEKİ İNSAN- GERÇEĞİMİZDEKİ BİZ

Merhaba Sevgili Okurlar,

Düşteki İnsan, insana dair yaşam ve yaşanmışlıklara dair yeni yazım ile umarım kendimle çıktığım yolculukta herkes de biraz ben vardır.

Bir kurgudan ibaret yaşanmışlıklar,

Hayat sahnesinde bazen başrol oynadık bazen de figüran olduk.

Yüzleştik en zifiri kanlığında yalnızlığın,

Bir duyan olmadı, sessizdi çığlıklarımız…

Dünü yâd ettik! Yarınları öngöremeden anı yaşadık. Huzuru bulmak, mutluluğu kaçırmamak adına anda kalıp anı yaşıyoruz. Global hayat da bir direniştir yaşamak. Kapitalist sistemde her şey meta olmuşken; Din tüccarları arşa merdiven dayamışken; olan ile ölene çare bulamayan bizler gibi… Evrenin varlığını sorguladık, yaratılmışlığın sebebini, neden yaşıyoruz ve neden biz olma çabasındayız… ? Yarınlara dair en güzel hayaller bizimdi ve gerçeğimizdeki biz!

Olması gereken ile Olduğu kadarıyla biz! Mevlana Hazretlerinin de:” Ya olduğun gibi görün, Ya göründüğün gibi ol ”dediği gibi. Peki, bu düzen kurgusunda gerçekten biz kimdik? Biz gerçek bizin ne kadarını olabildik… ? Özellikle de hemcinslerim kendini gerçekleştirmesi konusunda hayata bir sıfır yenik başladık. Ataerkil bir toplumda bilim kadını, anne, özel bir kimlik vs. tüm kavramları bir arada taşıyabilmek hem de kendi varlığını bireysel olarak toplumda var edebilmek zor bir süreçtir. Gerçi Kadın ya da erkek değil mevzu asıl mevzu insan kavramı içinde hangimiz gerçeğimizdeki biz olabildik.

Bilim insanı Maslow’un hiyerarşi piramidine bakacak olursak: Temel ihtiyaçlar, güven ihtiyacını giderme… En sonunda kendini gerçekleştirme ile tamamlıyor.

Sonuç: Meta yani maddeye-maddi olana geliyor. Sosyal devlet anlayışı ve eşitlik burada çok önemlidir. Eğer karın tokluğuna ölene değin çalışma mücadelesi olmasaydı ya da çalışma saatleri insaflı olabilseydi. Kendini gerçekleştirmek adına bilim, sanat, araştırmacı, felsefi düşünür, soran sorgulayan bireyler, kendini gerçekleştirme çabasındayken güzel yarınlar inşa eden bir toplumun varlığı da olurdu.

Benden biz olabilme olgusu :”Muhasır, medeniyet seviyesine ulaşmış.” Toplumlarda olur, Gazi M.Kemal Atatürk. Doğrudan gidilemezse de hiçbir zafere dolaylıda olsa kendimizi gerçekleştirmek adına kazanacağız bu zaferi.

Hayat uzun, meşakkatli bir süreçtir. Yaşadığımız çevre biz olmamızı sağlamasa da bizler hayallerimize zaman zaman yakın zaman zaman uzak bu yaşam döngüsü içerisinde mücadelemizi veriyoruz. Gerçekten olmak istediğim ben, kendi nefsimle mücadelem, dış çevrenin engellerini aşan ben, maddi-manevi yorulan ben zor tabiî ki; tam kâmili insan oldum güç de olsa ben kendimi buldum diyorsun yıllar geçmiş ömür kısalmış oluyor. Acı gerçek %20 kendi olabilmiş, yılmadan, karamsarlığa kapılmadan güçlü kalabilmiş ve kendini gerçekleştirebilmiş; ya %80 onların da bu hayatta kendini bulmaya hakkı yok mu? Duyarlı insanlar olalım, hep yol gösterici ve bildiklerimizi doğru ifade ederek, çevremizi de ihtiyaçları doğrultusunda bilgilendirelim. Herkes kumsalındaki denizyıldızını denize bıraksın! Kendimizle birlikte niceleri kendini gerçekleştireceği gibi… Mutlu, huzurlu yarınların mihenk taşlarını yerine koymuş olacak. Ben bu yolda mücadelemi vermenin gayreti içerisindeyim, dilerim ben de dahi herkes bir gün gerçeğindeki kendi olur.

Bir düşle başladı her şey,

Zordum her şeyin en güzelinde,

Yaşamın tüm notasına dokundum.

Tecrübelerin sonunda gerçeğimi buldum.

Saygılarımla ,

Aynur GÜRLEVİK
03/05/2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.