SON DAKİKA

YABANCILAŞ(MA)…

Bu haber 22 Nisan 2018 - 19:57 'de eklendi ve 897 Kez kez görüntülendi.

Bu yıl 3. kitabını çıkaran Mehmet Yeşiltepe ile Gazete İçerik ekibi olarak, Zeki Öker Kültür Merkezi’nde söyleşisine katıldık. Söyleşi sonrasında Gazeteci-Yazar Mehmet Yeşiltepe, son kitabı ‘YABANCILAŞ(MA)’ adlı kitabını ekibimize imzası ile birlikte bizlere hediye etti.

İlk kitabı olan ‘Direniş ve Umut Odağı Haziran’ & ikinci kitabı olan ‘Kadın, Sevgi, Özgürlük’ adlı kitaplar olmuştu.

Bu yıl ‘Adalı Yayın Evi’ nden çıkan ‘Yabancılaş(ma)’ adlı eserin okuyucuya ön sözü şöyle başlamakta;

‘Bugün emperyalizme karşı bağımsızlık, faşizme karşı demokrasi, kapitalizme karşı sosyalizm perspektifiyle hareket eden alternatif arayıcıların önündeki en somut-öncelikli sorun, geleceğe bugüne izdüşürebilmek yani amacı soyuttan somuta taşıyabilmektir.

Alternatif bilmenin ve somutlamanın olmazsa olmaz koşulu, Dostoveyski’ nin ” en büyük mutluluk mutsuzluğun kaynağını bilmektir.” sözünde olduğu gibi kapitalizmi yani tüm kötülüklerin kaynağını bilmektir.

İtiraz ve alternatif (özgürlük arayışı) sınıfların varlığına denk bir geçmişe sahiptir.Bu yönde atılmış her adımın, ödenmiş her bedelin ve yapılan her üretimin değeri/anlamı vardır. Bugün gelinen aşama, bu türden sayısız öznenin kolektif emeğinin ürünüdür.

Cicero, Sokrates’in ”Felsefeyi gökten yere indirdiğini” söyler.Fransız Devrimi’ nin ise iktidarı ise iktidarı gökten yere indirdiği bilinir. Bugün de bizler, sosyalizmi soyuttan somuta indirmek ” devrimcilik anın sosyalizmidir” demek; bunu daha anlaşılır, uğrunda bedel ödenir duruma taşımak; sevginin toplumsallaşmasının, belirsiz bir geleceğin değil bugünün işi olduğunu göstermek durumundayız.

İşte tam da bu nedenle, Gezi sürecinde somutlanan alternatif arayışlarını da kapsayarak, öz deneyimleri daha ileri taşıyan bir çabaya, mücadeleyi de içerecek şekilde alternatif arayışlarını kolektifleştirmeye ihtiyaç vardır.”Yabancılaş(ma)” böyle bir arayışa çeşitli noktalardan dokunan,birini diğerini tamamlayacağı öngörüsü ile hazırlanmış bir çalışmadır.”Kültür lafını duyunca elim tabancama gidiyor”diyen Göebbels’i ve onun bugünkü versiyonlarını düşündüğümüzde, alternatif kültür ve bu konudaki üretimler daha da önemli hale gelir. Bu çalışmanın böylesi bir arayışa/yenilenmeye katkısının olacağı inancıyla….

Haber & Fotoğraf: Yağmur Keküç

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.