SON DAKİKA

ÇEVRE DOSTU ELEKTRİKLİ OTOBÜS

Bu haber 18 Mart 2018 - 22:10 'de eklendi ve 236 Kez kez görüntülendi.

Dünyanın yıllardır mücadele verdiği çevre sorunlarının başında gelen fosil yakıt bazlı enerji kaynaklarının tükenmeye yüz tutması, verimsiz enerji tüketimi ve her geçen gün artan sera gazı emisyonları, dünyayı enerji savaşları, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri ile sonuçlanması muhtemel bir sürece sokmakta. Şüphesiz ki hava kirliliği ve enerji tüketiminin başlıca sorumlusu sanayide tüketilen enerji olmakla birlikte ulaşımda tüketilen enerji de % 20 gibi hiç azımsanmayacak bir pay tutuyor.
Tüm bunların biliniyor olmasına rağmen dünyada çevresel kirlilik artmaya devam etmektedir. Bu durumun önlenmesi ve yaşamsal döngünün devam edebilmesi için bütün ülkelerin atmosfere salınan CO2 (Karbondioksit) emülsiyonlarının miktarını düşürmek için gerekli çalışmaları ivedilikle ve titizlikle yapmaları gerekmektedir.

Dünyada elektrikli araç tarihi
Elektriğin otomobil sektöründe kullanılmaya başlaması ile  dünya genelinde farklı ülkelerde elektrik ile çalışan araçlar üretilmeye başlanmıştır. İlk elektrikli araçtan 3 yıl sonra 1838 yılında profesör Robert Davidson elektrik ile çalışan lokomotifi geliştirmiştir. Bu elektrikli lokomotif test aşamalarında rayların ve elektrik iletim hatlarının olduğu alanda 4 km/h hıza ulaşarak rekor kırmıştır. Bu lokomotif uzun yıllar elektrik iletim hatlarının uzatılamaması nedeniyle 1 kilometrelik bir hatta faaliyet göstermiştir.
2000 yılının başında dünya genelinde yaşanan ekonomik kriz sonucunda yakıt fiyatlarının yükselmesi ile elektrikli otomobil isteği ve elektrik hibritli otomobil kullanma isteği artınca Tesla Motors 2004 yılında Tesla electrik mobili geliştirerek Tesla Roadstar adında elektrikli otomobili üretmiştir. Tesla Motors lityum – iyon pil bataryası ile 390 km yolculuk yapılmasını sağladığı için hızlı bir şekilde 2 yıl içerisinde 1073 adet satılmıştır. Tesla Roadstar otomobilin ardından aktif olarak kullanılması için otomobil kullanıcılarının beğenisine sunulan Mitsubishi  İ – Miev 2008 yılının sonunda Japonya’da satışa sunulmuştur. Elektrikli otomobil pazarının canlanması ile firmalar tekrar otomobillerinin tanıtımlarını yapmaya ve satışa sunmaya başlamıştır.
.

C40 Temiz Otobüs Kanunu

Dünyanın çeşitli yerlerindeki 12 belediye başkanının, bir araya gelerek aldıkları karar sonucunda 2025 yılından itibaren toplu taşıma filolarına tamamen elektrikli otobüsleri dahil edecekler. Bu fikir, 2015 yılında çıkan, iklim değişikliğiyle savaşmayı amaçlayan C40 Temiz Otobüs Kanunu‘nun bir uzantısıdır. Karar, Londra, Paris, Los Angeles, Barselona, Kopenhag, Quito,Vancouver, Cape Town, Mexico City, Milan ve Auckland belediye başkanları tarafından kabul edildi. Liderler, 2030 yılına kadar bu şehirlerde sıfır salınım hedefine ulaşmak için söz verdi. Şehirler, her iki yılda bir gelişimlerini gösteren raporlar yayımlayacak.
Türkiye’de elektrikli otobüs örneği ‘ESHOT’
Sürdürülebilir kent” hedefine yönelik çalışmaları kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi  ulaşımdaki çevre duyarlılığının en somut örneklerinden birini hayata geçirerek elektrikli otobüslerin Türkiye’deki ilk filosunu kurdu. 20 elektrikli otobüs ile başlanan projede 2 Nisan 2017 tarihinden bu yana alınan veriler gösteriyor ki elektrikli otobüslerin çevreye ve ekonomiye faydaları beklentilerin üstünde oldu

Çevreci otobüsler farkını ortaya koydu

Egzoz gazı ve karbondioksit salınımının önüne geçen yeni otobüslerin ana hatlarıyla fark yarattığı noktalar İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından şu şekilde sıralandı;
Çevreci: Ulaşımda çevreci teknolojinin devreye girmesiyle birlikte egzoz gazının yarattığı hava kirliliği ortadan kalkacak. Enerjiyi sürdürülebilir kaynaklardan sağlamayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, karbon ayak izini azaltırken,  aynı zamanda kurum olarak en büyük gider kalemi olan enerjiyi sıfır maliyet ile elde etmeyi hedefliyor. Böylece hem temiz bir İzmir hedefine büyük bir katkı sağlanacak hem de belediyeye kaynak yaratılacak.

Ekonomik: İzmir’in elektrikli otobüsleri ile birlikte yakıt maliyetleri en aza indirilecek. Elektrikli otobüsler kilometrede sadece 25 kuruş harcayacak. Ayrıca eğimli arazilerde iniş sırasında ve fren yapıldığında, otobüsler enerji yüklemesi sağlayarak daha fazla km. yapabilecek. Gün içinde hiç durmadan 250 kilometre yol alabilecek olan yeni otobüsler, klima açıkken 13 saat, klimasız 16 saat hiç durmadan çalışabilecek. Otobüsler, yokuş aşağı inerken enerji üretip kendi kendilerini şarj edebilecek.

Sessiz ve konforlu: Fosil yakıt tüketen otobüslerin motorlarının yarattığı sarsıntı ve gürültü yeni otobüslerde bulunmuyor. Elektrikli otobüsler çalışır durumdayken hemen hiç ses çıkarmıyor, harekete geçtiğinde ise sadece tekerleklerinin dönmesinden kaynaklanan ses duyuluyor.

Uzun ömürlü: Doğa dostu otobüslerin kullanım ömrü akaryakıtla çalışanlara göre çok daha uzun. Motor aksamında yıpranma daha az olduğu için yedek parça ve bakım  maliyetleri de aynı oranda azalıyor.
Cep telefonları için şarj soketi, özel koltuk: Egzoz dumanı ve motor gürültüsünü ortadan kaldıran yeni otobüslerde yolcuların cep telefonlarını şarj edebilmesine imkan tanıyan USB soketler de yer alıyor. İzmir’e özel dizayn edilmiş, kente özgü motifler taşıyan koltuk döşemeleri ise dikkat çekiyor.
İzmir’in ciğerleri temizleniyor
Projenin başladığı günden günümüze kadar geçen süreçte ortaya çıkan rakamlar beklentileri fazlasıyla karşıladı. Yaklaşık 9 aylık performans verilerine bakıldığında, 22 bin ağacın temizleyebileceği 898 ton karbondioksit salınımı engellendi. Bunun yanı sıra 335 bin litre akaryakıt tüketiminin önüne geçildi.
Tamamen yerli teknolojiyle üretilen elektrikli otobüsler günde 250 kilometre yol kat edebiliyor. Elektrik dışında başka enerji kaynağına ihtiyaç duymayan elektrikli otobüsler, karbon salınımını sıfıra düşürürken dizel otobüslere göre yüzde 80 daha fazla tasarruf sağlıyor.
ESHOT Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışma doğrultusunda elektrikli otobüsler ESHOT’un kendi ürettiği elektrikle çalışacak. ESHOT’un Buca’daki binalarına toplamda 10 bin m2’lik güneş enerjisi santrali kuruluyor. Yılda yaklaşık 1.38 MW elektrik enerjisi üretilecek santralde enerji, elektrikli otobüsleri sarj etmede kullanılacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği çevreci projelerle yerel yönetimler arasında ön plana çıkıyor. Hayata geçirilen, elektrikli otobüsler ve metro, tramvay gibi raylı sistem projeleriyle çevreye verdikleri önemi ortaya koyan Büyükşehir Belediyesi diğer yerel yönetimlere örnek olmaya devam ediyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN